Menu
 
 

Kuo arčiau dangaus

2011 04 20  12:52  |  Įžvalgos

Kuo arčiau dangaus

Nuotrauka: Justina Cha/SwO studio

 

 

Kas labiausiai suteikia moteriai moteriškumo? Raudonos lūpos, ilgi banguoti plaukai, moteriška figūra. Deja, bet tikrai ne visos moterys gali pasigirti gražiais plaukais ar tobulomis formomis, tačiau visada yra išeitis – nieks taip nepadeda pasijusti moteriškai ir šiek tiek grakštesnei, nei ponai-aukštakulniai. Apavas juk visais laikais buvo būtent tai, kas labai gerai atspindi žmogaus lytį, statusą, seniau – netgi rasę ar etninę grupę. Jokie kiti batai taip puikiai neatskleidžia seksualumo, pasitikėjimo savimi, kaip aukštakulniai. O jų šiais laikais yra įvairiausių – nuo kitten heels 2 cm pakulne, iki beprotiškų, aukščio ribų neturinčių Loubutinų.

 

Kuo arčiau dangaus

Nuotrauka: Mark & Migle/SwO studio

 

 

Aukštakulnių batų pėdsakų galima rasti maždaug jau 3500 m. pr. Kr. Egipte. To meto karalystėje žemiausia klasė – vergai – vaikščiodavo basi, nes batai būdavo privilegija. Aukščiausioji visuomenės klasė nešiodavo aukštakulnius, tuo pabrėždami, kad jie yra aukščiau už likusias klases. Vėliau aukštakulnių galima aptikti senovės Graikijoje, kur šie buvo naudojami spektaklių metu, jais avėdavo vyrai. Kuo aukštesnė pakulnė, tuo aukštesnį rangą turintį žmogų vaidindavo aktoriai. Tą pačią paskirtį aukštakulniai atlikdavo ir rytuose: Japonijos imperatorius Hirohito buvo karūnuotas avintis 30cm aukščio platformomis!

Tačiau ne visose tautose aukštakulniai reiškė aukštą socialinį rangą. Kinijoje ir Turkijoje tik kurtizanės avėdavo aukštas platformas. Tam, kad negalėtų pasprukti iš haremo. Tad žmonės nuo seno suprato, kad aukštakulniai yra ne itin praktiški batai.

 

Kuo arčiau dangaus

Nuotrauka: fasionising.com

 

 

1400-aisiais Turkijoje buvo sukurti chopinai, kitaip tariant, platforminiai batai, kurie buvo labai paklausūs Europoje 1600-ais metais. Kartais chopinai siekdavo net 30 cm aukštį, todėl moterys turėdavo atskirus tarnus, kurie padėdavo joms išsilaikyti ant tokių platformų. Taigi moterų kančios dėl grožio tais laikais būdavo ne tik nepatogios, bet ir kainuojančios papildomus pinigus jų vyrams.

 

Kuo arčiau dangaus

Nuotrauka: top10source.com

 

 

Tačiau madingais aukštakulniai oficialiai tapo tik Catherine de Medici (1519-1589) dėka. Ji, būdama 14-os metų, susižadėjo su  Orleano kunigaikščiu, kuris vėliau tapo ir visos Prancūzijos karaliumi. Kunigaikštis buvo kaip reta aukštas vyras, o Catherine – itin mažo ūgio moteris. Jausdamasi neužtikrintai prieš visą Prancūzijos tautą ir žinodama, jog kunigaikštis turi daug aukštesnę už ją meilužę, ji pradėjo nešioti batelius 5cm pakulne, kurie pridėjo jai ne tik ūgio, bet ir grakštumo, taip reikalingo karališkosios šeimos atstovams. Tokie Medici bateliai sulaukė milžiniško pasisekimo, todėl dauguma pasiturinčių moterų ėmė ją kopijuoti. Tačiau 1791-aisiai, po Prancūzijos revoliucijos, kulniukų populiarumas išblėso; juos „panaikino“ Napoleonas, norėdamas pabrėžti visų žmonių lygybę. Dar ilgai kulniukai tai grįždavo, tai išeidavo iš mados, tačiau ir jiems atėjo visuotinio klestėjimo laikas – tai šeštojo dešimtmečio Holivudas. Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Audrey Hepburn. Štai tas laikas, kai aukštakulniai užėmė nepralenkiamą moteriškumo ir seksualumo simbolio vietą, kurioje jie įsitaisę iki pat šių dienų.

 

Kuo arčiau dangaus

Nuotrauka: fashiongonerogue.com

 

 

 

 

 

 


Komentuok:




*