Menu
 
 

„Foals“ padėjo išlaisvinti lietuvišką sceną nuo „tėvų roko“

2017 07 27  14:59  |  M.I.C. Naujienos

Condor Avenue

Nuotraukos iš asmeninių atlikėjų archyvų

Jau pirmadienį Vilniuje koncertuosiantys „Foals“ pakeitė ne tik britišką roką – jų įtaka ypač stipri ir lietuviškoje alternatyvioje muzikoje. Grupių „Without Letters“, „jauti“, „Timid Kooky“, „Deeper Upper“ ir „Condor Avenue“ nariai reflektuoja kaip „Foals“ įrašai ir koncertai padėjo jiems atsiverti į modernią gitarinę muziką.

Koncertą pradėsiantys „Without Letters“: „Grupė „Foals“ paskatino mus pradėti groti“

„Foals“ paskatino mus pradėti groti ir išdrįsti groti kitaip negu tai, ką girdėjom tuo metu“, – prisimena „Without Letters“ gitaristas ir dainų autorius Adomas Narkevičius. Paskelbta, kad būtent „Without Letters“, kartu su taip pat „Foals“ įkvėptais „ba.“ pradės liepos 31-osios koncertą Kalnų parke.

„Jų skambesys praplėtė mūsų horizontus iki disco-punk, math-rock ir monotoniškos elektroninės šokių muzikos žanrų“, – tęsia A. Narkevčius. „Kai pradėjom groti kartu, bet dar nevadinom savęs grupe, po kelis kartus per dieną sukdavom „Foals“ debiutinį albumą „Antidotes“. Kai po kurio laiko išėjo „Total Life Forever“ (antrasis „Foals“ albumas), net pyktelėjau, kad kai kurie motyvai skambėjo kaip tai, ką mes jau įgroję ir įrašę kaip „demuškes“. Maždaug: „šūdas, klausytojai pagalvos, kad nuo „Foals“ nusirašinėjam.“ Turbūt tuo metu jų muzikos esencija buvo taip įsisėdusi galvon.“

„Foals“ buvo taip užvaldę muzikantą, kad jis netgi sapnavo, jog „Without Letters“ groja su „Foals“ vienoje scenoje.

„Dabar juokinga prisiminti, bet taip tikrai buvo. Porą kartų sapnavau, kad mes su „Foals“ vienoj scenoj, visiškoje euforijoje. Atsibudau ir, aišku, supratau, kad taip negali būti. Prisimenant tai dabar, neįtikėtina, kad pirmadienį tiesiogine prasme sapnas išsipildys. Mums tai bus tarsi trumpas sugrįžimas į jaunesnius, naivesnius save, dar tik pradedančius savo muzikinį kelią. O kartu – proga įrodyti, kad nuo to laiko užaugome ir įgavome savitą identitetą.“

Deeper Upper

„Foals“ skambesio įtaka ypač jaučiama ankstyvajame „Without Letters“ hite „Awake / Asleep“. Šiandien „Without Letters“ nuėję į instrumentinės muzikos lauką, labiau inspiruoti krautroko ir kitų artimų muzikos žanrų. Koncerte Kalnų parke bus galima pamatyti šviežiausią grupės veidą. „Without Letters“ ketina gyvai sugroti savo mini-albumo „Unfollow“ kūrinius, o tuo pačiu pristatyti naują programą iš ateinančio albumo.

Tai bus ne pirmas kartas, kai „Without Letters“ apšildys į Baltijos šalis atvykstančią inovatyvią britų grupę: jiems teko garbė pasirodyti su post-dubstep pionieriais „Mount Kimbie“ koncertuose Rygoje ir Vilniuje. „Without Letters“ koncertų kraityje taip pat yra pasirodymai Jungtinės Karalystės naujų grupių festivalyje „The Great Escape“, Liublianos MENT, Talino muzikos savaitėje ir Latvijos festivalyje „Positivus“.

Timid Kooky - SwO magazine

Nuotrauka – P. Paleckio

„Bet esame groję nemažai ir pusiau slaptų koncertų mažoms auditorijoms“, – prideda A. Narkevičius. „Šią idėją mums pasufleravo būtent „Foals’ai“, patys pradėję karjerą grodami sausakimšuose vakarėliuose draugų namuose.“

Vieni iš naujos lietuviškos scenos lyderių grupė „jauti“ startavo vos pernai – bet ir jų skambesyje gali atpažinti „Foals“ įtaką. Grupės nariai bilietus į koncertą nusipirko vos sužinoję, kad jis tikrai įvyks. „Kažkas man pasakė: „Foals’ai Lietuvoj!“. Nepatikėjau. Ėjau į „Google“ tikrinti“, – prisimena grupės bosistas Steponas Davidavičius.

Without letters - SwO magazine

Šiemet puikiai įvertintą mini-albumą „Gap Year“ išleidusių „jauti“ gitaristas Pilypas Gruzdys sako, kad „Foals“ juos supažindino su „matematišku“ roku, kurį grupė įkomponavo ir į savo skambesį. „Pradėjom jį suprasti ir patys groti. „Twinkly“ natelės, neįprastos melodijos. Šita grupė išmušė iš klasikinių vėžių, iš „tėčių roko“. Jie praplėtė ribas.“

Grupės vokalistas Džiugas kalba dar stipriau: „Foals“ yra geriausia gyvai grojanti grupė šiandien. Iš jos reikia mokytis, juos mylėti ir džiaugtis, kad pasaulyje tokia muzika egzistuoja. Stebi, kaip jie groja „Glastonbury“, o tada sužinai, kad bus ir Kalnų parke. Neįtikėtina.“

Kita „Foals’iška“ nauja gitarinė Lietuvos grupė yra „Timid Kooky“. Jie turi milžinišką potencialą: grupė laimėjo tiek „Tamsta Garažo“, tiek „Lofto Novus“ jaunų grupių konkursus.

„Kiekvienas „Foals’ų“ koncertas yra magiška patyrimas. Nesupranti, kas ten darosi“ – sako „Timid Kooky“ vokalistas Dovydas Subičius, matęs grupę gyvai du kartus.

Grupė žemiausiai nusilenkia prieš rokiškiausią „Foals’ų“ dainą „Inhaler“: „Atradau ją atsitiktinai paspaudęs „YouTube“ rekomendaciją“, – kalba grupės būgnininkas Martynas Stanevičius. „Inhaler“ priedainis talžo taip stipriai, kad atrodo dangus tuoj suplyš. O pagrindinė gitarų linija užpildo žemus gitarų rifus aukštais dažniais taip, kad atrodo… dangus tuoj suplyš. Manau, dangus suplyš ir kai „Foals“ koncertuos Vilniuje.“

„Atrodo, kad tu prieš tą gabalą esi maža skruzdėlytė, kurią Yannis („Foals“ vokalistas ir gitaristas) ateina ir sutraiško“, – užbaigia „Timid Kooky“ bosistas Tomas Simniškis.

Grupės „Deeper Upper“ nariai „Foals“ irgi matė kelis kartus, kaimyninės Lenkijos „Open’er“ festivalyje.
„Foals’ų“ įtakos mūsų grupės skambesyje nemažai“, – pripažįsta vokalistas Kęstutis Purvinskas. „Mes susikūrėme panašiu laiku, kai pasaulyje prasidėjo nauja „indie“ roko banga. „Foals“ buvo tarp grupių, kurių labai daug klausėm. Kartą akustiškai atlikome jų dainą „Spanish Sahara“ „Liverpool Live Camp“ festivalyje – tai kūrinys turintis didelę atmosferą, užkabinantis savo pirmaisiais garsais. Man patinka jo lėtumas.“ – tęsia Kęstas.

„Opener’yje“ „Foals“ koncertas buvo energingiausias, kokį mačiau festivalyje. Jį vainikavo įspūdinga liūtis kuri su vėju tėškė lietų vokalistui į veidą. Tai, kad tokio dydžio ir tokio stiliaus grupės kaip „Foals“ atvažiuoja į Lietuvą ir rengia koncertus, jau parodo, kad lietuviai turi gerą skonį rokui. Mums, kaip grupei, tai geros naujienos“, – prideda „Deeper Upper“ gitaristas Ignas Ivaška.

Šiemet ypač kūrybišką albumą „Patagonia“ išleidę „Condor Avenue“ prisimena savo susidūrimą su „Foals“ muzika. Iš pradžių jis nebuvo malonus.

„Foals’us pirmą kartą išgirdau žiauriai seniai, kai jie pirmą albumą išleido. Tada visiškai nesupratau tos muzikos. Bet praėjo kokie trys metai ir man galvoje įvyko sprogimas: klausiau savęs – kodėl aš tik dabar suprantu, kas tame albume vyksta?“ – sako grupės frontmenas Tadas Lukoševčius. Ir prisimena juokingus momentus iš grupės repeticijų: „Būna, grojam, atrodo, randam žiauriai gerą idėją – ir tada suprantam: „Šitą Foals’ai jau padarė pirmi.“

Jauti R.

Nuotrauka – +e+kai-io

„Condor Avenue“ nariai bus pirmadienio koncerte, kaip ir daugelis kitų Lietuvos „indie“ roko scenos kūrėjų – muzikantų ir klausytojų.

„Norim ten išgirsti šiuolaikinį roką. Nė viena grupė iki šiol nėra pasiekusi tokios modernaus rokenrolo pusės, kokią pasiekė „Foals“. Manau, kad daliai Lietuvos klausytojų jų muzika bus naujiena. Tikiu, kad ji suformuos požiūrį, kaip turėtų atrodyti rokenrolas dabar ir ateityje. Nebe seniai su gitarom, o besitaškantis jaunimas su krūva sintezatorių ir masyviais būgnais“ – sako Julius Ramanauskas, „Condor Avenue“ gitaristas.


Komentuok:




*



Reklama