Pandemijos poveikis kultūros lauko tarptautiškumui verčia sunerimti. Svarbūs Lietuvos kultūros pristatymai užsienyje yra atšaukiami ir nukeliami dėl drastiškai sumenkusių judėjimo ir gyvo susibūrimo galimybių. Menininkai ir kuratoriai nebegali įgyvendinti suplanuotų sumanymų, užmegzti naujų partnerysčių, o kultūros mėgėjai – tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – susipažinti su išskirtiniais kitų šalių atlikėjais ir kūrėjais. Tarptautiniai renginiai neišvengiamai virsta nacionaliniais arba tampa virtualiais. Kaip šios tendencijos vystysis ateityje? Ar pokovidinę erą Lietuva pasieks vis dar atpažįstama tarptautinėje kultūros erdvėje?
Menininkai ir kultūros organizacijos privalo išrasti naujus veikimo būdus
„Menininkai ir kultūros organizacijos, netekę tarptautinių mainų, bendradarbiavimo ir kultūrai itin svarbių realių susitikimų su savo auditorijomis, privalo išrasti naujus veikimo principus ir būdus, – sako Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė.
Nepalankią 2020-ųjų situaciją Institutas išnaudoja kaip galimybę pasiruošti kitų metų didelės apimties kultūros sezonui Bavarijoje, taip pat rengia naujus ir plečia anksčiau paruoštus Lietuvos kultūros pristatymus elektroniniame kataloge „Lietuvos kultūros gidas“, rengia kultūros atašė veikai reikalingus skaitmeninius produktus. Tačiau svarbiausius išradimus Institutas kartu su partneriais daro Vizitų programoje, kurios tikslas – supažindinti užsienio kuratorius, prodiuserius, kultūros organizacijų atstovus su Lietuvos kultūra.
„Žinome, kad Vizitų programa yra labai svarbi Lietuvos kultūros laukui, todėl kartu su partneriais sutelkėme jėgas ir vystome būdus, kaip priverstinę virtualybę pasitelkti Lietuvos kultūros tarptautiškumo naudai, – pasakoja šios programos vadovė Kristina Agintaitė.
Lietuvos kultūros institutas kartu su Lietuvos muzikos informacijos centru, Lietuvos šokio informacijos centru ir Šiuolaikinio meno centru Vizitų programai kuria užsienio kultūros ekspertams skirtas virtualias muzikos ir vizualiųjų menų vitrinas, o menininkams padeda profesionaliai pasiruošti virtualiems prisistatymams (angl. pitch). Spalio pabaigoje drauge su asociacija „Normandie Livre & Lecture“ yra organizuojamas virtualus Prancūzijos ir Lietuvos literatūros ir leidybos specialistų susitikimas. Jau pasiteisinę sprendimai drąsina ieškoti naujų kelių Lietuvos kultūrai – rugsėjį, Londono dizaino festivalio metu, kartu su skaitmenine dizaino galerija „Adorno“ buvo sėkmingai pristatyta Audronės Drungilaitės kuruota virtuali Lietuvos dizaino kolekcija, sulaukusi išskirtinio užsienio žiniasklaidos dėmesio.
Instituto vykdoma Vizitų programa per 6 metus į tarptautinį tinklą sujungė Lietuvos ir 36 pasaulio valstybių kultūros profesionalus: menininkus, kuratorius, kultūros vadybininkus, organizacijų atstovus. Beveik 650 ekspertų susipažino su Lietuvos kultūros lauku. Didžioji dalis šių vizitų suteikė Lietuvos menininkams naujų galimybių surengti personalinius prisistatymus, dalyvauti grupinėse parodose, įsitraukti į koprodukcijas, dalyvauti rezidencijose. Vizitai taip pat virto naujais literatūros vertimais ir gausiais straipsniais, reportažais, recenzijomis užsienio žiniasklaidoje.
Kultūros lyderiai ieškos, kaip stiprinti Lietuvos kultūros tarptautiškumą
Ar pastangos pokovidinę epochą sutikti nepamirštiems pasiteisins? Kokias galimybes ir grėsmes ateityje regi kultūros lauko profesionalai? Kaip turime veikti šiandien, kad pokovidinėje eroje nereikėtų visko pradėti nuo pradžių? Kviečiame diskutuoti ir pasiklausyti ekspertinių nuomonių net dviejose diskusijose šį savaitgalį:
„Kovidinės eros scenarijai Lietuvos kultūros tarptautiškumui“
Spalio 2 dieną 16 val. šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius“ vizualiųjų menų perspektyvas braižys Šiuolaikinio meno centro kuratorė ir būsimoji kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Ūla Tornau, menininkas Robertas Narkus, Lietuvos kultūros instituto projektų koordinatorė Giedrė Malūkaitė. Diskusiją moderuos kultūros žurnalistė Juta Liutkevičiūtė-Kiudė. Šį pokalbį taip pat bus galima tiesiogiai stebėti LRT.lt portale.
Spalio 4 dieną 16 val. apie scenos menų tarptautiškumo galimybes Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ diskutuos Lietuvos šokio informacijos centro vadovė Gintarė Masteikaitė, dramaturgas, rašytojas Marius Ivaškevičius, „Sirenų“ meno vadovė Kristina Savickienė, Lietuvos kultūros instituto projektų vadovė Kristina Agintaitė. Diskusiją ves teatrologė, Instituto komunikacijos koordinatorė Vlada Kalpokaitė-Kručkauskienė.