Menu
 
 

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

2021 12 31  20:58  |  Aktualijos

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Nuotraukos – Šiuolaikinio šokio asociacijos archyvo ©

Net 62 šokio menininkus vienijanti Šiuolaikinio šokio asociacija (ŠŠA) žvelgia į besibaigiančius 2021-uosius. „Šie metai mums buvo itin gausūs šiuolaikinio šokio sklaidos prasme. Nuo moksleivių ir Lietuvos regionų bendruomenių iki senjorų ir pačių įvairiausių scenos meno profesionalų – ŠŠA narių dėka šokio šiemet vienaip ar kitaip paragavo daugiau už šokio lauko ribų esančių žmonių, nei bet kada. Daug kam tai buvo pirmoji pažintis su šiuolaikiniu šokiu. Tai dar kartą parodė, kad šiuo menu besidominčią ir jį vertinančią visuomenę galime auginti tik atkaklios edukacijos pagalba, pradedant nuo pačios jauniausios auditorijos“, – metus apibūdina ŠŠA vadovė Agnietė Lisičkinaitė.

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Nauji nariai ir šūsnis apdovanojimų

2021-aisiais prie Šiuolaikinio šokio asociacijos prisijungė trys nauji nariai: Viktorija Bobinaitė, Carlo Adrian Bibiano ir Goda Žukauskaitė. Iš viso ŠŠA šiuo metu vienija 62 šokio menininkus.

Aštuoniems iš jų šiais metais įteikti įvairūs apdovanojimai: aukščiausi Kultūros ministerijos skiriami apdovanojimai – garbės ženklai „Nešk savo šviesą ir tikėk“ – atiteko Linai Puodžiukaitei-Lanauskienei ir Birutei Mar, o Vitos Mozūraitės premija apdovanota Agnietė Lisičkinaitė. Agnijai Šeiko suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas. Erika Vizbaraitė gavo „Auksinį scenos kryžių“, kaip geriausia choreografė, už įsimintiniausią choreografiją ją apdovanojo ir Šiuolaikinio šokio asociacija. Asociacijos nariai įsimintiniausiu šokėju šiemet išrinko Niels Claes. Kultūros ministerijos jaunojo kūrėjo premija atiteko ŠŠA narių Agnietės Lisičkinaitės ir Gretos Grinevičiūtės duetui „Be kompanijos“.

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Moksleivių pažintis su šiuolaikiniu šokiu

Šiemet ŠŠA pirmą kartą pakvietė 9-12 klasių moksleivius prisijungti prie pamokų kurios padėjo susipažinti su šiuolaikinio šokio žanru, jo kūrėjais ir organizacijomis. Pamokų tikslas buvo ne tik pristatyti šią šokio sritį, bet ir sudaryti galimybes per improvizacines užduotis praktiškai patirti šiuolaikinio šokio kūrybines galimybes. Dėl pandemijos apribojimų didžioji dalis pamokų įvyko virtualioje erdvėje, tačiau tai nesutrukdė kūrybinėms užduotims – moksleiviai šoko prie kompiuterių ekranų. Edukacinį paketą moksleiviams nuotoliniu būdu pristatė ŠŠA nariai – šokėjas, choreografas Paulius Prievelis ir šokėja, choreografė, aktorė Ieva Jackevičiūtė. Gyvas pamokas Kauno rajono miesteliuose vedė šokėjas ir choreografas Petras Lisauskas. 45 minutes su šiuolaikinio šokio profesionalais praleido net 410 mokinių iš 18 Lietuvos mokyklų.

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Meninės rezidencijos: Lietuvos regionuose ir Italijoje

Šiuolaikinio šokio kūrėjai šiemet antrą kartą vyko į menines rezidencijas mažesniuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose esančiose kultūros įstaigose. Trylika menininkų aplankė septynias skirtingas vietas: Denisas Kolomyckis ir Inga Galinytė rezidavo Aleknaičių kaime, Erika Vizbaraitė ir Elena Kairytė – Lukšiuose, Goda Žukauskaitė,– Baisogaloje, Vilma Pitrinaitė ir Rokas Petkevičius – Prienuose, Ieva Jackevičiūtė ir Raimondas Klezys – Molėtuose, Dovilė Binkauskaitė ir Aistė Jančiūtė – Anykščiuose, Grėtė Šmitaitė, konsultuojama mentorės Christine Quoiraud – Kėdainiuose.

Kalbėdami apie savo patirtis, rezidentai išskyrė svarbią galimybę atitrūkti nuo intensyvaus kūrybinio gyvenimo mieste ir pasisemti įkvėpimo mažesniuose, lėtesnio gyvenimo tempo miestuose su daugiau gamtos, taip pat sėkmingą vietos bendruomenių įtraukimą ir net mitų apie kultūros trūkumą regionuose griūtį.

Kitas šiųmetis rezidencijų projektas įvyko tarp Lietuvos ir Italijos. Rugpjūtį ŠŠA kartu su Lietuvos kultūros institutu, Lietuvos šokio informacijos centru ir Italijoje veikiančia organizacija „CSC Centro per la Scena Contemporanea of Bassano del Grappa“ surengė pirmąją tarptautinę rezidenciją, kurios metu kūrybinėmis praktikomis dalinosi šokio menininkai iš Lietuvos ir Italijos – šokėja Ema Senkuvienė ir choreografas, atlikėjas Giovanni Impellizzieri. Rezidencija dalyviams tapo nauju patyrimu bei išbandymu – du iki tol nepažįstami menininkai turėjo dvi savaites ne tik susipažinti, prisitaikyti vienas prie kito, bet ir pasidalinti savo kūrybinėmis praktikomis bei drauge jas vystyti šokio studijose Vilniuje ir Bassano del Grappa mieste Italijoje.

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Šokio edukacija be amžiaus ir fizinių galimybių ribų

Be tradicinių šokio trenažų profesionalams, ŠŠA šiais metais organizavo ir šokio edukaciją senjorams bei žmonėms su negalia, taip pat atviro lygio pamokas visiems, kas nori išbandyti šiuolaikinį šokį.

Šokėja ir choreografė Goda Laurinavičiūtė Kauno kultūros centro salėje skambant klasikai ir džiazui, senjorams vedė šiuolaikinio šokio pamokas, kurias ji lygino su terapija ir vadino nežalingu vaistu. Anot jos, šokis senjorus ne tik išjudina fiziškai, bet ir priverčia įjungti mąstymą, improvizaciją, atveria kūrybiškumą. Tuo tarpu Klaipėdoje šokio užsiėmimus vyresnio amžiaus dalyviams vedė Dovilė Binkauskaitė.

Šokėjai Vasara Visockaitė ir Mantas Stabačinskas tęsė šokio užsiėmimus negalią turintiems žmonėms Kaune veikiančiame „Korio“ centre. Tai – jungtinis Šiuolaikinio šokio asociacijos ir Kauno kultūros centro projektas. Menininkai, jau anksčiau dirbę su centro „Korys“ nariais, kvietė negalią turinčius žmones iš arčiau pažinti Kauno šokio namus ir tęsti jau pradėtas judesio laboratorijas.

Pažinti šiuolaikinį šokį ŠŠA šiemet pasiūlė ir visiems norintiems jį išbandyti. Vilniuje ŠŠA nariai ir kviestiniai šiuolaikinio šokio profesionalai vedė šokio technikos ir improvizacijos pamokas, kurių metu dalyviai galėjo išsamiau pažinti savo kūną, tyrinėjo kūno santykį su erdve ir muzika.  

Šiuolaikinio šokio asociacijos laiko kapsulė: 2021-ieji

Seminarai profesionalų bendruomenei ir svarbios analizės

Rudenį įvykęs „Edukacijos penktadienių“ ciklas – ŠŠA rengti ir šiuolaikinio šokio bei kitų scenos menų bendruomenei skirti seminarai, kuriuos virtualioje erdvėje vedė šokio profesionalai – ŠŠA nariai. Birutė Banevičiūtė vedė seminarą apie šiuolaikinio šokio edukacijos iššūkius, Vytis Jankauskas – apie kūrybiškumo sampratas šiuolaikiniame šokyje, o Laurynas Žakevičiuss kalbėjo apie kūrybišką savivadybą. Seminaruose dalyvavo 120 scenos meno kūrėjų, studentų ir kitų sričių atstovų iš visos Lietuvos. Analizuoti dar vieną itin svarbią ir Lietuvoje per retai paliečiamą šokėjų psichologijos temą ŠŠA pakvietė tyrėją, edukologę, pianistę Ugnę Peištaraitę. Ji parengė du išsamius straipsnius-tyrimus: „Perfekcionizmas – šokėjui naudinga ar žalinga savybė?“ (susipažinti galima čia) ir „Šokti su galva ant pečių: kaip suformuoti tikslus, garantuojančius kryptingą progresą be nerimo“ (susipažinti galima čia).


Komentuok:




*



Reklama