Aistrą aukščiui su kovos menų filosofija jungianti akrobatė Chloé Moglia kvapą gniaužiančiuose performansuose siekia išbandyti žmogiškosios jėgos ribas. Praėjusiais metais festivalyje „ConTempo“ soliniu pasirodymu žiūrovų dėmesį prikausčiusi kūrėja šiemet atidaryti šiuolaikinio meno šventę grįžta ne viena. Rugpjūčio 01–03 dienomis Kauno Vienybės aikštėje C. Moglia vadovaujama trupė „Rhizome“ pristatys jaudinantį pasirodymą „Spiralė“, kuriame aukštis, ramybė ir ištvermė penkioms akrobatėms taps priemonėmis išlikti bei judėti pirmyn.
Aukštis – vieniems gąsdinantis, kitus jaudinantis fenomenas. Iš pietų Prancūzijos kilusi akrobatė, prestižinės cirko meno „Société des Auteurs et Compositeurs Dramatiques“ premijos laureatė C. Moglia patirtį kabėti kelių metrų aukštyje, kai kiekvienas judesys, kvėptelėjimas ir net mintis turi savo „kainą“, nupasakoja paprastai – vaikščiojant stačiu šlaitu daugelis mūsų šį jausmą jau esame patyrę.
„Kai einame uolos pakraščiu, artėjant bedugnei, mes tampame atidesni žemės reljefui, vėjo judesiams, savo proto būsenai ir kūno balansui. Kol laikomės patogaus atstumo, esame ramūs ir susikaupę, tačiau, jei staiga atsiduriame per arti krašto, kyla įtampa ir įsijungia budrumas“, – kalba akrobatė.
Menininkės aistra aukščiui gimė studijuojant oro akrobatiką. Kovos menų ir jų filosofijos įtraukimas į kūrybą nebuvo atsitiktinumas, o labiau sąmoningas pasirinkimas, drąsinęs eksperimentuoti, sužadinęs nepatirtus jausmus ir vedęs naujų kūrybinių atradimų link. Kaip teigia C. Moglia, kovos menai padėjo jai išlaikyti susikaupimą, kelti neatsakytus klausimus bei atrasti būdą dirbti su jėga, neprarandant žmogiškojo atvirumo ir jautrumo.
„Mano darbas – ugdyti dėmesį. Atsiveriant pasauliui, priimame ir mums neužčiuopiamos nežinomybės dalį. Tad kabant aukštyje, virš nežinios, susiduriame su ypatinga būsena, kai tampa svarbu išsilaikyti, išlaikyti budrumo ir ramybės pusiausvyrą, prisiminti, kad esame mirtingi. Tai ypatingo mūsų dėmesio reikalaujanti situacija. Tam, kad savo veikloje galėčiau įveikti baimes ir ištirpdyti kūno ir proto nuodus, kurie kuria nereikalingą įtampą, savo kūryboje semiuosi įkvėpimo iš kovos menų. Tai labai sudėtingas ir gilus darbas, būtinas siekiant sujungti jėgą, jautrumą, švelnumą, nerimą ir pasitikėjimą“, – teigia trupės „Rhizome“ meno vadovė.
Praėjusiais metais šiuolaikinio scenos meno festivalyje „ConTempo“ pasirodžiusi C. Moglia žiūrovus pribloškė savo soliniu pasirodymu „Horizontas“. Šį rugpjūtį menininkės vadovaujama, pripažinimo tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu susilaukusi judesio konceptualistų trupė „Rhizome“ festivalį atidarys su nauju, kvapą gniaužiančiu performansu „Spiralė“.
Pasakodama apie pasirodymą, trupės meno vadovė prasitaria, kad tai bus visiškai kitoks pasirodymas, nei praėjusiais metais. Ant Vienybės aikštėje pastatytų trijų 7 metrų skersmens plieninių lyno spiralių penkių patyrusių akrobačių atliekamas pasirodymas išskirtinis savo pasakojama žmogiškosios jėgos istorija ir judesių prasme. Kontrastingoje atkaklumo, ištvermingumo ir pažeidžiamumo būsenoje atsidūrusios akrobatės privalės peržengti gravitacijos ir baimės ribas tam, kad milžiniškame aukštyje judėdamos metalinėmis gijomis, rastų kelią veikti toliau.
„Šis performansas yra lyg dalijimasis erdve, kuri yra ir beribė, ir itin suvaržyta. Performansą atliekančių akrobačių buvimas yra apie čia ir dabar – tarp dangaus, įtemptų spiralės linijų ir žemės. Akompanuojant muzikantės Marielle Chatain atliekamoms gyvoms melodijoms, kiekviena atlikėja turės rasti savo unikalų judėjimo kelią, susidoroti su pasirodymo metu užliejančia tuštuma, įtampa ir svajonėmis. Visos šios individualios būsenos pasirodyme susijungs į vientisą jėgos istoriją”, – pasakoja C. Moglia.
Kartu su trupe „Rhizome“ didžiausiame scenos menų festivalyje „ConTempo“ rugpjūčio 01–21 dienomis pasirodys daugiau nei 20 menininkų ir jų kolektyvų iš Lietuvos bei Europos. Stebėti adrenalino kupinus, nuotaikingus ir jautrius teatro, šokio, cirko, muzikos pasirodymus ir instaliacijas žiūrovai šiais metais bus kviečiami netradicinėse erdvėse Kaune bei Kauno rajone.
Festivalį pristato „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“, festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, partneriai Prancūzų institutas ir Prancūzų institutas Lietuvoje. Rėmėjai: Nyderlandų scenos menų fondas, Ramon Llull institutas.