Tarptautinio pripažinimo sulaukusi Vilniaus performanso meno bienalė skelbia atvirą šaukimą menininkams dalyvauti antrosios bienalės programoje. Vienintelis performanso meno festivalis sostinėje vyks 2025 m. pavasarį Vilniaus viešosiose ir pusiau viešose erdvėse.
Antrojoje Vilniaus performanso meno bienalėje vilniečiams ir miesto svečiams bus pristatyti pripažintų bei karjerą tik pradedančių Lietuvos ir užsienio menininkų performansai. Pagrindinė bienalės programa vyks 2025 m. gegužės-birželio mėnesiais. Renginio organizatorius – Vilniaus miesto galerija „Meno niša“, jo vadovė – Diana Stomienė, meno vadovė – Neringa Bumblienė.
VB25 tema
Būsimos bienalės tema – griuvėsiai. „Šį kartą daugiausiai galvoju apie griuvėsius – kaip apie būseną, į kurią jau kurį laiką esame panirę. Tai – jau ne pirma šoko banga, o tai, kas pasimato aptilus sprogimo smūgiams ir atslūgus jų sukeltiems dulkių debesims. Kai iš visų plyšių plūstanti vėsa po truputį užtvindo miestą ir tave, kol daugiau nelieka nieko, tik platus ir visa apimantis jos kūno horizontas. Atviras ir ramus. Kviečiantis nerti gilyn, kaip vandenyno platybėse nardo dideli gyvūnai. Griuvėsiuose taip pat slypi pažadas. Manau, kad svarbu sąmoningai juose išbūti, paieškoti dalykų, iš kurių būtų galima pasimokyti, juos įsisąmoninti ir, tikiuosi, atitinkamai pasikeisti prieš pajudant į priekį“, – būsimos bienalės temą pristato Neringa Bumblienė.
Atviras šaukimas
Renginio programą, kaip ir pernai, sudarys dvi dalys – kuruojama bienalės meno vadovės N. Bumblienės ir konkursinė, skirta pristatyti tarptautinės žiuri iš atviro šaukimo metu gautų paraiškų atrinktus kūrinius.
Konkursinėje antrosios Vilniaus performanso meno bienalės programoje kviečiami dalyvauti visi menininkai, kandidatų neapribojant amžiaus, šalies ar kitais kriterijais. Kviečiama siūlyti tiek naujus, tiek anksčiau sukurtus performansus, vienaip ar kitaip atliepiančius bienalės temą „Griuvėsiai“.
Paraiškas menininkai kviečiami siųsti iki 2024 m. rugsėjo 15 d. Atrinkti dalyviai bus paskelbti iki gruodžio vidurio. Daugiau informacijos apie paraiškas rasite internetinėje skiltyje vilniusbiennial.com/lt/paraiskos/.
Kūriniams parengti ir pristatyti bienalėje festivalio komanda suteiks kuratorinę bei gamybinę pagalbą – diskutuojant su kiekvienu atrinktu menininku ar menininkų kolektyvu bus siekiama gauti kūrinių įgyvendinimui reikalingų žmogiškųjų ir finansinių resursų. Iš viso bus atrinkti penki kūriniai, kurie vėliau bus pristatyti bienalės 2025 m. programoje.
Komisija
Gautas paraiškas vertins ir į bienalės programą atrinks tarptautinė žiuri. Šiemet ją sudaro muziejaus „Centre Pompidou x Jersey City“ (JAV) vienas iš vadovų Charles Aubin, prieš tai ėjęs vyresniojo kuratoriaus pareigas performanso meno bienalėje „Performa“ Niujorke, Porto (Portugalija) šiuolaikinio meno departamento meno vadovas João Laia, anksčiau dirbęs vyriausiuoju parodų kuratoriumi Suomijos nacionaliniame šiuolaikinio meno muziejuje „Kiasma“ Helsinkyje, ir Vilniaus bienalės meno vadovė, Lietuvos nacionalinio paviljono 59-ojoje Venecijos meno bienalėje ir Šiuolaikinio meno centro Vilniuje kuratorė Neringa Bumblienė.
Apie Vilniaus performanso meno bienalę
Vilniaus performanso meno bienalė yra tęstinis tarptautinis renginys, pirmą kartą vykęs 2023 m. kaip Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Tuomet paskelbus atvirą šaukimą dalyvauti bienalėje buvo sulaukta rekordinio paraiškų skaičiaus – net 286 iš 58 valstybių.
Dvi savaites trukusioje VB23 programoje buvo pristatyti 38 menininkai, iš viso surengę 31 pasirodymą 17-oje Vilniaus lokacijų – nuo kultūrai skirtų erdvių, tokių kaip Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinė dailės galerija ir Nacionalinis dramos teatras, iki meno renginiams neįprastų ir paprastai lankytojams uždarų teritorijų, kaip Lietuvos geležinkelių Traukinių remonto depo Grįžračio lauko teritorija ar Liepkalnio vandens saugykla.
Renginiuose apsilankė per 20 tūkstančių lankytojų, sulaukta gausaus rato užsienio svečių ir žurnalistų. „Lietuva gal ir yra maža šalis, tačiau meno pasaulyje turi didelių ambicijų“, – prestižiniame „The Art Newspaper“ žurnale apie VB23 rašė britų žurnalistė Kirsty Lang.
„Pirmoji bienalė sulaukė reikšmingo tarptautinio pripažinimo, todėl džiaugiamės tęsdami šį performanso meno festivalį. Subūrėmė didelę performanso meno gerbėjų ir garsių menininkų komandą, pritraukėme ištikimus rėmėjus, partnerius bei žiniasklaidos atstovus ir labai laukiame ateinančių metų renginio“, – džiaugiasi bienalės vadovė D. Stomienė. VB25 programos įgyvendinimą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.