Gegužės 9-ąją Šv. Kotrynos bažnyčioje įvyks ypatingas koncertas – vienas ryškiausių naujosios kartos kompozitorių ir atlikėjų Bartoš Eiliakas ne tik užbaigs savo koncertinį turą per Baltijos šalis, bet ir pristatys naująjį albumą „Vitrail“. Šis pasirodymas žymi kūrybinį virsmą, atspindintį kelių metų meninę evoliuciją, kurioje improvizacija ir emocinė atmintis susilieja į išskirtinį muzikinį potyrį.
Muzikinė kelionė – nuo savęs paieškų iki skaidraus vitražo
Lygiai prieš dvejus metus toje pačioje erdvėje pristatytas albumas „What Else But Life“ tapo gyvu koncertiniu įrašu, o šiandien Bartoš grįžta brandesnis ir dar labiau įsigilinęs į savo garsinį pasaulį.
„Tai buvo mano kūrybos viršūnė – daugiau nei dviejų metų darbo rezultatas. Žvelgiant į pirmąjį albumą, sunku patikėti, kiek visko išmokau. Pradėjau nuo visiškų eksperimentų, kai nežinojau, ką darau, o dabar jaučiu, kad atradau savo kelią. Ir tas kelias atvedė mane į tokias ypatingas erdves, kaip ši“, – sako atlikėjas.
„Vitrail“ – emocinis vitražas iš devynių kūrinių
Naujas albumas „Vitrail“ – tarsi šviesos ir garso vitražas, sudarytas iš devynių kūrinių, atspindinčių gyvo koncerto atmosferą. Tarp jų – „The Quiet Within“, visiškai improvizuotas kūrinys, atsiradęs netikėto muzikinio eksperimento metu.
„Tą vakarą pirmą kartą grojau su eufonu. Nusprendėme tiesiog paeksperimentuoti. Ta improvizacija tapo viena mėgstamiausių albumo dalių – jos kol kas kitur išgirsti negalima“, – dalijasi kompozitorius.
Bartošo muzika pasižymi giliu, sapnišku skambesiu – jo kūryboje susipina elektronika, fortepijono bei gongų garsai, o kartu – smuikas, akustiniai elementai ir netikėtos faktūros. Ši muzikinė kalba artima kinui – pasakojanti, kviečianti pasinerti, užsimerkti ir leistis neaiškiais, bet įtraukiančiais takais. Artėjančiame koncerte skambės tiek kūriniai iš ankstesnių albumų, tiek nauja, dar niekur negirdėta muzika.
Kaip ir praėjusiais metais, atlikėją scenoje lydės smuikininkai Tomas Petrikis ir Kostas Tumosa. Ilgainiui jų bendradarbiavimas peraugo į beveik telepatinį susigrojimą.
„Jau nebereikia tiek daug ženklų, ką daryti toliau – atsirado daugiau laisvės. Tai leidžia kurti dar gyviau. Kiekvienas koncertas tampa išskirtinis. Neabejoju, kad Vilnius bus ypatingas“, – sako atlikėjas, prieš tai koncertavęs Rygoje ir Taline.
Ko tikėtis po gegužės 9-osios?
Nors Vilniaus koncertas žymi Baltijos turo finalą, Bartošo kūrybiniai planai nesustoja. Jau netrukus po koncerto galima tikėtis pirmųjų naujo albumo singlų. „Man vasara visada buvo apie šokius ir kitokio formato koncertus. Laukiu festivalio „Butiba“ Latvijoje, o Lietuvoje – kviečiu į savo šokių koncertus Laumžirgių Žemėje“, – atskleidžia kūrėjas.
Hipnotizuojantis, jautrus ir vizualus – Bartošo koncertas Vilniuje žada ne tik muziką, bet ir pojūtį. Tarsi vitražas – trapus, skaidrus, daugiasluoksnis.