Š. m. spalio 18 d., 19 val. vitrininio pobūdžio galerijoje „apiece“, kurios strategija yra autonomiška kūrinio raiška, atidaroma menininko Donato Jankausko-Duonio paroda. Jos metu Duonis pristato naują kūrinį, aprėpiantį galeriją iš esmės.
Kūrinį inspiravo karikatūra, o parodos maketą pasigaminęs iš mažo akvariumo, laikė ant palangės, šalia darbo stalo. Anksčiau, interviu su Agne Narušyte metu, menininkas sakė: „Žiauriai norėčiau, (…)„apiece“ galeriją Vilniuj, Čiurlionio gatvės pradžioj, paversti dangoraižiu. Kažkada mačiau tokią karikatūrą iš dviejų piešinių ir labai juokiausi. Vienas piešinys – King Kongas, apsikabinęs dangoraižio smaigalį Niujorke. O kitas – didelis ofisas tame dangoraižyje, vyksta akcininkų susirinkimas, ir jie pro langą mato vaizdelį – King Kongo genitalijas, prisiplojusias prie lango. Cho cho cho (…)“.
Parodoje DUNGASKRUODIS sulydomas romantinis kapitalizmas ir čiurlioniškos vizijos – dangų skrodžiančio smaigalio viršuje įmontuotas šviesos šaltinis referuoja į M. K. Čiurlionio paveikslo „Tiesa“ (1905 (1906?) siužetą, o „Aukuras“ (1909) įkūnijamas labiau nūdieniškoje architektūroje. Menininkas įprastai kūrinių produkcijai naudoja poliritanines medžiagas. Šis kartas – ne išimtis. Sutapimas ar ne, bet „apiece“ galerijos išorinių sienų danga – taip pat poliritaninė, tad kūrinys, viena vertus, organiškai pratęsia galerijos erdves, kita vertus, negailestingai koreguoja jos matmenis.
Šiuo kūriniu Duonis papildo kūrinių viešojoje erdvėje sąrašą (Sapiegų parkas, Paupio rajonas, ŠMC kiemas ir kt.) ir sakosi esas „menininkas visuomenininkas“. Duoniško pobūdžio ir savito pavadinimo kūrinyje, pristatomame parodos pavidalu „apiece“ galerijoje, bendru sutarimu, juokaujama rimtai.
Donatas Jankauskas-Duonis gimė 1968 m. Sedoje. 1994 metais baigė skulptūros studijas Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1990 m. aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Kuria skulptūras, skulptūrinius objektus, videomeną, instaliacijas, kostiumus ir dekoracijas teatrui, rengia menines akcijas. Jo kūrinių yra įsigijęs Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, MO muziejus Vilniuje.
Parodos kuratorės – Milena Černiakaitė ir Aušra Trakšelytė
Parodos komunikacija – Menų komunikacija
Grafinis dizainas – Marek Voida
Parodą dalinai finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.
Paroda veiks iki 2023 m. lapkričio 30 d.
Parodą galima apžiūrėti 24 / 7 per savaitę.