Menu
 
 

Edukacija per gyvą santykį su menininkais – „Kasdieniai objektai kūryboje“

2025 04 22  21:03  |  Aktualijos

Edukacija per gyvą santykį su menininkais – „Kasdieniai objektai kūryboje“

Nuotraukos – galerijos AV17 archyvo ©

 

 

Gegužės pradžioje Anykščiuose vyks kūrybinės dirbtuvės, kurios gali tapti reikšmingu atradimu tiek regionų moksleiviams, tiek visai šiuolaikinio meno edukacijos sričiai Lietuvoje. Galerijos (AV17) inicijuotas projektas „Kasdieniai objektai kūryboje“ kviečia 10–18 metų moksleivius į penkių dienų meninių praktikų ciklą, kuriame teorija susitinka su eksperimentu, o kasdieniai daiktai virsta idėjinėmis skulptūromis, instaliacijomis, performansais ar net garsinėmis kompozicijomis.

 

Tai jau ne pirmas kartas, kai (AV17) galerija imasi meno sklaidos už Vilniaus ribų – tačiau šis projektas išsiskiria savo tarpdiscipliniškumu. Jis skirtas mažesnių miestų jaunuoliams, dažnai neturintiems galimybės tiesiogiai susidurti su šiuolaikiniu menu.

 

Pagrindinis kūrybinių dirbtuvių akcentas – ready-made objektų meninė transformacija. Tai – vienas iš šiuolaikinio meno metodų, kai jau egzistuojantys, buityje ar aplinkoje aptinkami objektai tampa kūrybinės raiškos priemone. Toks požiūris ne tik ugdo vizualinį mąstymą, bet ir skatina sąmoningumą – kalbama apie vartotojiškumo problematiką, ekologiją, kultūrinius kontekstus.

 

Projekto veiklos orientuotos į objektų meną, instaliaciją, skulptūrą, kūno ir garso meną – tai sritys, kurios dažnai lieka nuošalyje bendrojo lavinimo mokyklose, tačiau jos itin aktualios šiandienos meno pasaulyje.

 

 

Edukacija per gyvą santykį su menininkais – „Kasdieniai objektai kūryboje“

 

 

Vienas ryškiausių projekto bruožų – tiesioginis moksleivių kontaktas su kūrėjais. Kiekvieną dirbtuvių dieną ves profesionalūs menininkai, aktyviai kuriantys Lietuvoje ir už jos ribų, turintys edukacinės patirties ir savitą meninę kalbą.

 

Skulptorė Marija Šnipaitė dirbtuvėse gilinsis į erdvinių kūnų kompozicijas, nagrinės objektų ir jų kontekstų ryšius. Jos kūryboje dažnai pasitelkiami kasdienybės ritualai, o instaliacijos konstruojamos iš aplinkoje rastų medžiagų. Moksleiviai kurs hibridinius pasakojimus – jungdami ready-made su sukonstruotomis skulptūromis, jie formuos asociatyvius naratyvus, kurie vėliau įgaus trumpametražės animacijos pavidalą.

 

Fotomenininkas Gintas Kavoliūnas, žinomas kaip vienas iš analoginės fotografijos Lietuvoje puoselėtojų, supažindins dalyvius su senosiomis fotografijos technologijomis. Užsiėmimų metu jaunimas tyrinės archyvų temą, kurs naratyvus iš ready-made objektų, įprasmins juos per fotografinį kadrą ir kalbės apie medijų materialumą.

 

Grafikė Paulė Vaitkutė dalinsis lengvai prieinamais grafikos būdais – monotipija ir medžio raižiniu. Kūrybos procese naudojami aplinkoje rasti daiktai, plokštelės su abstrakčiomis figūromis taps asmeninių pasakojimų elementais. Galutinis rezultatas – kiekvieno dalyvio sukurta sulankstoma meninė knygelė. Šis metodas lavina vaizduotę, kviečia įsigilinti į asmeninius išgyvenimus, o tuo pačiu moko pasitelkti vizualumą kaip savirefleksijos priemonę.

 

Performanso menininkė Saulė Noreikaitė ves praktinį užsiėmimą apie kūno meną. Jo metu dalyviai tyrinės judesio ir objekto santykį, kurs individualius bei grupinius performansus, mokysis išlaisvinti kūrybiškumą pasitelkdami judesį, kūną ir turimą daiktą. Tokia praktika ne tik stiprina pasitikėjimą savimi, bet ir skatina kūnišką mąstymą, kuris tampa vis svarbesnis šiuolaikiniame mene.

 

Tarpdisciplininis menininkas Vygintas Orlovas pasiūlys jungti garsą ir vizualumą. Užsiėmimų metu jaunuoliai išmoks įrašinėti garsus, tyrinės akustinę aplinką ir kartu kurs bendrą garso bei objekto meno instaliaciją. Tai – patyriminė praktika, skatinanti pažinti erdvę per garsą ir kurti sinestezinius pasakojimus.

 

 

Edukacija per gyvą santykį su menininkais – „Kasdieniai objektai kūryboje“

 

 

Dirbtuvės „Kasdieniai objektai kūryboje“ – tai ne tik kūrybos savaitė. Tai proga jaunam žmogui pažvelgti į pasaulį kitaip: matyti potencialą kasdienybėje, įgauti drąsos tyrinėti, kvestionuoti ir kurti. Projekte įsitraukę menininkai kvies ne kartoti tai, kas jau padaryta, o ieškoti savo balsų, net jei tie balsai dar tik formuojasi.

 

 

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Organizatorius: galerija (AV17)

Kūrybinės-edukacinės dirbtuvės vyks gegužės 5–9 d. Anykščių meno mokykloje (K. Ladigos g. 3, Anykščiai).

Registracija – vykdoma iš anksto.

 

 


Komentuok:




*



Reklama