Menu
 
 

Feminizmas

2010 06 03  22:12  |  Įžvalgos

Feminizmas

Nuotrauka: novaseeker.files.wordpress.com

Feminizmas toli gražu nėra XXa. „išradimas“. Kovotojų už moterų teises atsirado dar XIXa., kai dailiosios lyties atstovės ėmė reikalauti teisės dalyvauti rinkimuose. Žinoma, suteikus balsavimo teisę moterims, vyrų požiūris į moterį, kaip į namų šeimininkę menkai tepasikeitė. Prireikė daugybės metų, kol moterys tapo tokios laisvos ir nepriklausomos, kokios yra dabar. Turbūt nesuklusčiau teigdama, kad vieniems feminizmo sąvoka siejama su lyčių lygybe, o kitiems – su moterų neapykanta vyrams. Ir abi nuomonės yra teisingos. Egzistuoja ne viena feminizmo judėjimo formų. Taigi, judėjimą už moterų teises, galima dalinti į dvi grupes: teigiamą ir neigiamą feminizmą.

Feminizmas

Nuotrauka: enidcrow.com

Feminizmas

Nuotrauka:jesus-is-savior.com

Teigiamasis feminizmas. Arba, kaip kovoti už lygias vyrų ir moterų teises, neprarandant tikrojo moteriškumo

Šią feministinio judėjimo kryptį propaguojančios moterys nėra neigiamai nusistačiusios vyrų atžvilgiu. Ši feminizmo kryptis kovoja už moterų teises legaliai nutraukti nėštumą, neprašant vaiko tėvo leidimo (mano kūnas – mano tvirtovė), už lyčių lygybę profesinėje srityje ir gaunant atlyginimą. Taip pat moterys išsikovojo teisę vairuoti automobilį ir dėvėti kelnes, mat vyrai, Škotijoje, nuo senų laikų dėvi languotus tautinius sijonus. Būtent čia ir gimė power  dressing sąvoka.

Power dressing

Nuotrauka: newmoonjournal.blogs.com

Power dressing

Nuotrauka: marieclaire.co.uk

Power dressing

Nuotrauka: b1blog.files.wordpress.com

Dabar jau niekas nenustemba pamatęs dailiosios lyties atstovę, ryšinčią kaklaraištį ir dėvinčią klasikines kelnes ir švarką. Vyrišku kostiumu pirmoji pasipuošti išdrįso Marlene Dietrich. Aišku, šis aktores žingsnis nėra toks svarbus, kaip moterų teisė dalyvauti politiniuose rinkimuose, tačiau tai irgi galima traktuoti, kaip feminizmo apraišką.

Marlene Dietrich

Nuotrauka: stylesbyclaudia.com

Marlene Dietrich

Nuotrauka: blog.tilos.hu

Marlene Dietrich

Nuotrauka: nouveaubutch.files.wordpress.com

Kartais nutinka ir taip, kad feministe laikoma moteris, kuri siekia karjeros aukštumų, atsisako susilaukti vaikų, kol nepasieks tam tikrų užsibrėžtų gyvenimo tikslų. Būtent tokios buvo Eva Peron ir Maria Callas. Šios moterys buvo ne tik valdingos karjeristės, jos buvo ir itin stilingos bei moteriškos. Vienus vyrus tokios švelniai feministiškos moterys žavi savo savarankiškumu ir moteriška valdžia. Būtent tokia yra laikoma ir Condoleezza Rice. Moteris įėjo į JAV politikos istoriją vilkėdama dailius moteriškus kostiumėlius, sijonus ir pasipuošusi baltu perlu vėriniu. Argi tai nėra moteriška?

Condoleezza Rice

Nuotrauka: letustalk.files.wordpress.com

Condoleezza Rice

Nuotrauka: zimbio.com

Feminizmo kryptis, naikinanti vyrus

Negaliu apteikti statistikos, tačiau norėčiau tikėti, kad šios krypties feminisčių nėra itin daug. Šios krypties feminizmas tikrai nėra tolerantiškas, kalbant apie vyrus, koks yra pirmasis, mano jau aptartas feminizmas. Moterys, propaguojančios šitokį feminizmą, kovoja ne tiek už savo ir vyrų lygias teisės, kiek už savo norą tapti lygiavertėms vyrams, visose srityse. Kalbu ne tik apie vienodą darbo atlygį ar teisę vairuoti automobilį, bet ir apie elementarų džentelmeniškumą. Prieš keletą metų, JAV buvo pastebėti keli brutalūs feminizmo išpuoliai. Istorija prasideda banaliai ir tradiciškai: vyras atidaro parduotuvės duris už jo ėjusiai moteriai. Tačiau ji pasijuto įžeista ir pažeminta, man, jos supratimu, šitaip pasielgęs vyras  žemina jos orumą diskriminuoja moterį, dėl jos lyties. Istorijos herojus džentelmeniškas vyrukas atsiperka mėlyne paaky už gerus darbus.

Feminizmas

Nuotrauka: media.photobucket.com

Neretai tokio judėjimo atstovės yra homoseksualios arba tokiomis tapo patyrusios prievartą (nebūtinai lytinę), sukeltą vyru (tačiau negalvokite, kad kiekviena homoseksuali moteris yra feministė). Šio feminizmo atstovės visiškai atsisako vyrų pagalbos buityje, auginant vaikus. Neretai kardinaliosios feministės renkasi dirbtinį apvaisinimą, kad tik išvengtų vyro. Jeigu tokia moteris nėra homoseksuali, tada reikia pagirti ją už stiprybę ir valią, išsižadant vyro savo gyvenime.

Feminizmas

Nuotrauka: daumantas.eu

Tokia feminizmo kryptis nėra kovojanti už moterų ir vyrų lygias teises. Šis judėjimas yra smerkiantis vyrus, o tai nėra teigiama. Tokia moteris ne tik nekovoja už savo teises, ji praranda moteriškumą ir kartais kelia aplinkinių gailestį.

Feminizmas

Nuotrauka:lilith-ezine.com

Feministų vyrų judėjimas

Šio judėjimo atstovai teigia, kad mes gyvename visuomenėje, kuria valdo patriarchatas. Ši sistema, anot feministų, engia ir žeminą moterį. Todėl vyrai – feministei kovoja už moters išlaisvėjimą visuomenėje. Tačiau norėčiau paklausti ar vyras, teigiantis, kad moteris visuomenėje yra engiama ir žeminama, neprieštarauja pats sau? Juk Vyras, kovoja prieš save, prieš vyrą. Galų gale, kardinaliosios feministės turėtų pritarti mano minčiai, kad feminizmą propaguojantis vyras diskriminuoja moterį dėl jos lyties.

Feminizmas

Nuotrauka: stuffem.files.wordpress.com

Feminizmas ir mada

Kiekvienas įvykis ar veiksmas pasaulio istorijoje palieka pėdsaką ir madoje. Feminizmas – ne išimtis. Kaip jau minėjau, moters išlaisvėjimas ir lygių galimybių su vyrais ieškojimas, į mados pasaulį atnešė power dressing. Ši mados kryptis gimė dėl elementaraus patogumo. Juk biure dirbanti moteris sunkiai įsivaizduojama su 12 centimetrų pakulne ir šilkine suknele. Tačiau mados ir feminizmo derinys gimė kur kas seniau ir pasireiškė ne klasikinio vyriško kirpimo kostiumo.

Viena iš stipriausių dizainerių feminisčių galime pavadinti Coco Chanel. Ji nevilkėjo kelnėmis, tačiau ji atsisakė moters judesius varžančius drabužius. Toks mado0s pokytis taip pat gali būti traktuojamas, kaip feminizmo išraiška. Svarbu paminėti, kad Gabriele Bonheur Chanel nei karto nebuvo ištekėjusi, tačiau niekada nesiskundė vyrų dėmesio trūkumu. Argi tai nėra savotiškas feminizmas, kai moteris savarankiškai imasi verslo, kai dėl jos širdies kovoja šimtai vyrų, tačiau ji išlieka nepriklausoma ir moteriškumo įsikūnijimu?

Coco Chanel

Nuotrauka: buffyreg.blog.friendster.com

Coco Chanel

Nuotrauka: static.guim.co.uk

Coco Chanel

Nuotrauka: glamour.com

Coco Chanel

Nuotrauka: rebobine.files.wordpress.com

Dabartinis pasaulis be feminizmo nebūtų toks, koks yra dabar. Turbūt netik merginos, bet ir vaikinai dėkoja toms, kurios kovojo už moterų teisę vairuoti automobilį ar dirbti tuos pačius darbus. Kovoti už lytinę nelygybę, prievartą ar diskriminaciją tiesiog būtina. Tačiau nereikia peržengti ribų. Džiaukitės ir mėgaukitės vyrų džentelmeniškumu. Vyras gali pamaloninti moterį pavaišindamas ją pietumis ar nešdamas sunkius merginos pirkinių krepšius. Svarbu nepamiršti moteriškumo ir vidinio žavesio, nes neretai moterys savo tikslų siekia  pasitelkdamos moteriškumą ir vidinį žavesį.


Komentuok:




  • Giedrė says:

    Feminizmas gerai, bet kai jau per daug tai nesveika. Kiekviena moteris gyliai savyje turi kazkiek to feminizmo.:)


*



Reklama