Ką tik įvykusiame pagrindiniame Europos muzikos industrijos festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ dėmesio ir pagyrų sulaukė Lietuvos atlikėjai „ba.“ ir „shishi“, o konferencijos metu naujų bendradarbiavimo galimybių ieškojo muzikos vadybininkai.
Tiesa, jau antrus metus iš eilės festivalis dėl pasaulinės pandemijos turėjo vykti skaitmeniniu formatu. Tris dienas internete buvo transliuojami iš anksto įrašyti grupių pasirodymai. Nors video platformoje vykę koncertai gerokai skyrėsi nuo gyvų pasirodymų, mūsų šalies muzikantai sugebėjo sutraukti daugybę žiūrovų bei muzikos verslo profesionalų.
„Anksti apsidžiaugėm, kad važiuosim į Olandiją, bet pandemijos akiratyje ir vėl teko groti kameroms. Pasiruošimas buvo gan intensyvus, per trumpą laiką turėjom sugalvoti idėją ir surasti žmones, kurie padės ją įgyvendinti, bet viskas gavosi geriau, nei tikėjomės. Po virtualaus pasirodymo sulaukėm palaikančių liuksų socialinėse medijose, gavom komplimentų (labai malonu, ačiū), o dabar lauksime, ar užkabino ką nors dar, kas pakviestų mus atvažiuoti“, – įspūdžiais dalinosi grupės „shishi“ narės.
Festivalyje „Eurosonic Noorderslag“ jaunų, perspektyvių grupių ieško beveik visi žymiausi Europos festivaliai, muzikos mylėtojai ir profesionalai. Renginys kasmet sutraukia daugiau nei 4000 dalyvių, čia pasirodo apie 300 muzikantų, konferencijos metu vyksta Europos muzikos eksporto organizacijų tinklo EMEE, Europos transliuotojų sąjungos EBU ir kitų bendradarbiavimo organizacijų posėdžiai, įvairūs susitikimai, dirbtuvės, diskusijos ir paskaitos apie tarptautines muzikos tendencijas.
„Eurosonic Noorderslag“ pasirodantys kolektyvai automatiškai vieniems metams tampa Europos talentų mainų programos „ESNS Exchange“ dalyviais. Tai jiems suteikia šansą būti pakviestiems pasirodyti užsienio scenose. Šiemet tokia proga galės pasinaudoti grupės „shishi“ ir „ba.“.
Europos talentų mainų programa, neseniai iš ETEP pakeitusi pavadinimą į ESNS Exchange, vienija virš 100 festivalių ir Europos atlikėjams siūlo tarptautines galimybes. Šiuos muzikinius mainus remia Europos Sąjungos kultūros programa, palaikant Europos transliuotojų sąjungai bei tarptautinei žiniasklaidai. ESNS Exchange aktyviai bendradarbiauja ir su programos partneriais Lietuvoje – Lietuvos muzikos verslo asociacija, festivaliais „What’s Next in Music?“, „Galapagai“ bei radijo stotimi „LRT Opus“.
2021-aisias ESNS Exchange programa suteikė galimybę platesnei auditorijai pristatyti 134 atlikėjus ir grupes iš 31 šalies. Dalis jų dėl pandemijos negalėjo surengti gyvų pasirodymų įprastu formatu, tad pasinaudojo suteikta galimybe prisistatyti skaitmeniniu formatu festivalių socialinėse platformose.
Prie virtualių grupių „shishi“ ir „ba.“ pasirodymų parengimo prisidėjo Lietuvos kultūros taryba, jau ne vienerius metus finansuojanti mūsų šalies atstovų dalyvavimą ESNS, koordinuojamą Lietuvos muzikos verslo asociacijos.
Pernai viename didžiausių Europos showcase festivalių Lietuvai taip pat video formatu atstovavo „Afrodelic“, Junior A ir „Timid Kooky“. Dar anksčiau šią vertingą patirtį yra išbandę lietuviai Solo Ansamblis, Sheep Got Waxed, Beissoul&Einius, Alina Orlova ir Golden Parazyth.