Menu
 
 

François Piron Vilniuje: apie mokymąsi, draugystę ir meno kritiką

2025 04 04  14:32  |  Aktualijos

François Piron Vilniuje: apie mokymąsi, draugystę ir meno kritiką

LNDM Nacionalinė dailės galerija. Nuotrauka – Gintarės Grigėnaitės ©

 

 

Balandžio 10 d., ketvirtadienio vakarą, Nacionalinėje dailės galerijoje paskaitą skaitys François Piron – vienas įtakingiausių šiuolaikinio meno kuratorių Europoje, meno kritikas, leidėjas ir Paryžiaus „Palais de Tokyo“ vyresnysis kuratorius. Renginys žymi svarbų momentą trečiajame Meno kritikos apdovanojimų sezone, kuris tęsis iki vasaros ir siūlys ne tik paskaitas, bet ir susitikimus su ryškiausiais šiuolaikinės meno minties atstovais.

 

Piron paskaitoje, pavadintoje „Mokymosi procesas teisumo epochoje“, kvies žiūrovus pažvelgti į meno kritiką ne kaip į fiksuotą vertinimo sistemą, o kaip į gyvą procesą – rašymą, redagavimą, kuravimą ir mokymą kaip būdus megzti ryšius, išlaikyti atmintį ir skatinti nuolatinį mokymąsi. „Noriu pasidalinti, kaip draugystė tampa tuo, kas išlieka, kai pavargsti nuo nesibaigiančios gamybos“, – sako jis, atskleisdamas asmeninį ir intelektualų požiūrį į kultūros kūrimą.

 

 

François Piron Vilniuje: apie mokymąsi, draugystę ir meno kritiką

Nuotrauka – Audrius Solominas © Meno kritikos apdovanojimų organizatoriai

 

 

François Piron – ne tik vienas iš pagrindinių „Palais de Tokyo“ kuratorių, bet ir vienas iš nepriklausomos leidyklos „Paraguay“ įkūrėjų. Jo veikla per pastaruosius du dešimtmečius ryškiai formavo Paryžiaus meno sceną. Jį domina ribiniai laukai: meno ir literatūros, meno ir socialinių mokslų sąveika, institucijų galia ir atsakomybė kultūroje. Pironas dažnai renkasi marginalizuotas temas, ieško formų, kurios nepatenka į dominuojančių diskursų rėmus.

 

Jo paskaitoje atsispindės praktinė patirtis ir teorinis jautrumas – kalbama bus ne apie meno kritiką kaip įrankį vertinti, o kaip būdą būti: mokytis, kvestionuoti, kurti erdvę bendrystei ir permąstymui. Tai pozicija, kurioje atsiveria vieta nežinojimui kaip vertei. „Kitaip tariant, noriu ir toliau sakyti: aš nežinau“, – teigia Piron.

 

 

François Piron Vilniuje: apie mokymąsi, draugystę ir meno kritiką

 

 

Meno kritikos apdovanojimai – bendras Šiuolaikinio meno centro, Nacionalinės dailės galerijos ir skaitmeninio žurnalo Artnews.lt projektas – nuo pat įkūrimo siekia skatinti aukštos kokybės tekstus apie vizualųjį meną, jų įvairovę ir reikšmę. Tai tapo svarbia Lietuvos kultūrinio lauko tradicija, stiprinančia kritinę refleksiją ir skatinančia tekstų apie meną kultūrą.

 

Šiemet apdovanojimų ciklas tęsiasi iki gegužės pabaigos. Gegužės 21 d. galerijoje svečiuosis meno teoretikė ir rašytoja Lauren O’Neill-Butler, o gegužės 29 d. Šiuolaikinio meno centre vyks iškilminga ceremonija, kurioje bus paskelbti geriausi metų tekstai keturiose kategorijose: trumpojoje ir ilgojoje formose, menininkų ir kuratorių tekstuose bei metų reiškinio kategorijoje.

 

François Piron paskaita Nacionalinėje dailės galerijoje vyks anglų kalba, dalyvavimas nemokamas, registracija nereikalinga. Tai išskirtinė proga išgirsti gyvą mintį apie tai, kaip menas, tekstas ir draugystė tampa priešprieša nuolatinei skubai ir gamybai – o kritika virsta ne tik profesija, bet ir būdu būti pasaulyje.

 

 

 


Komentuok:




*



Reklama