Vis populiarėjantis mados mugės konceptas ryškus ir mados savaičių metu. Berlyne jų surengta kone per dešimt, todėl turi labai gerai žinoti, kokią mugę norėsi aplankyti, arba eiti į tą, kuri nesikerta su jokiu kitu renginiu mados savaitės tvarkaraštyje. Įsprausti į laiko rėmus šįkart lankėmės tose, kuriose buvo galima išvysti kolekcijų pristatymus. Tikriausiai dėl to, kad žmonių masės ir stumdymasis prie stendų su drabužiais nėra pats puikiausias užsiėmimas, kai gali rinktis madą, paduodamą tiesiog ant padėkliuko. O gal mieste vykstančios kaziukų ir panašios mugės kažkur pasąmonėje jau suformavo tą įsitikinimą, kad mugė yra daugiau neigiamas reiškinys, kuomet akies krašteliu per kitų galvas vos vos gali apžiūrėti tai, kas tau įdomu. Gal ir hiperbolizuoju, nes Berlyne tokios kovos už būvį lyg ir nebuvo, bet tiek žmonių, tiek stendų buvo pakankamai, kad galėtum tarp tų margumynų pasiklysti.
Viena iš mūsų lankytų mugių – „Green Showroom“, vykusi klasika alsuojančiose Kronprinzenpalais salėse, esančiuose garsiojoje Unter den Linden gatvėje. Jau nuo 2009-ųjų vykstantis renginys šiais metais surengė dvejas vieną po kitos vykusias podiumo prezentacijas – „Salonshow“ ir „Dutch Eco Design Show“.
„Salonshow“ savo kurtus drabužius ir aksesuarus pristatė dizaineriai Alex Kurkowski, Luxaa, Spectrum, Aiby Craft, Katharina Kaiser, Leibschneider, Studio Ecocentric, Lotta, Alma & Lovis, Deppmello, Mayta Lara Leal, Cocccon, Silke Handley, Edelziege, Somyso, Ben Weide, Johanna Riplinger. „Salonshow“ metu taip pat buvo parodytas ir mados mokyklos Esmod magistro studentų projektas – kolekcija „Sustainability in Fashion“.
Antroji prezentacija, vykusi „Green Showroom“ metu, buvo „Dutch Eco Design Show“, kurios metu „draugiški gamtai“ Nyderlandų dizaineriai galėjo pristatyti savo kuriamus drabužius. Organizatoriai džiaugėsi, jog šis renginys yra „Green Showroom“ akcentas, kadangi tai išskirtinė proga susipažinti su Nyderlandų kūrėjais, garsėjančiais išraiškingu braižu. (Tik drįstu abejoti, ar į šį šou susirinko būtent tie, išskirtinį braižą turintys, dizaineriai!) Savo kolekcijas pristatė tiek mados naujokai, tiek prestižinius prekių ženklus Nyderlanduose turintys kūrėjai: Dutch Basics, Elementum by Daniela Pais, Mud Jeans, Myomy, Oat Shoes, Päälä, Rewrap, Studio Elsien Gringhuis, Traced Good, inti ferreira, Studio Jux, Two–O ir organizacija „Fair Wear Foundation“. Neišsigąskite tokios daugybės vardų – visi dizaineriai pasirinktinai parodė po vieną ar keletą modelių. Nors kai per vieną popietę parodoma tiek skirtingų drabužių, darosi sunku susiorientuoti ir spėti sužiūrėti ekrane, kokio dizainerio drabužiai yra demonstruojami. Todėl net ir kolekcijų pristatyme truputį jautėsi tradicinis mugės bruožas – suirutė.
Bendrai kalbant apie abiejų šou idėją, pristatyti drabužiai turi atitikti tam tikrus ekologijos bei socialiai atsakingos mados kriterijus. Visi matyti drabužiai yra priskiriami kategorijoms street ir casual wear, ir kai kurie galbūt atrodytų kaip dažnoje parduotuvėje matyto modelio ekologiškas variantas su dizainerio vardu ant etiketės, bet reikia prisiminti faktą, kad ir avangardo tokiose kolekcijose tikėtis būtų naivu. Šios mados uždavinys – būti patogiai, dėvimai ir atitikti standartus, nors kartais tas drabužių patogumas ir universalumas tikrai sukeldavo žiovulį, ir kaip neįdomų kanalą norėdavosi perjungti vieną ar kitą prezentaciją tam, kad pagaliau atsirastų tokie drabužiai, siluetai ar aksesuarai, jog atrodytų verta įsiminti ir dizainerio vardą.
Vos nepamiršau paminėti ir atmosferos, tvyrojusios kolekcijų pristatyme. Užlipę raudonais kilimais nuklotais laiptais, pro senovines baltas medines duris patekome į salę su didžiuliais prabangiais šviestuvais ir baldais. Iki visiškos pompastikos tarsi betrūktų tik orkestro, peruko ir šokio žingsneliu pūstas sukneles demonstruojančių modelių. Bet orkestro čia nebuvo, netgi atvirkščiai – garso takeliu rūpinosi gyvai dainuojanti ir kalimba bei efektų pedalais grojanti atlikėja P.H.I.A., surengusi puikų akustinį koncertą. Tik gaila (o gal ir ne!), kad pati P.H.I.A. kartais nustelbdavo drabužius, kuriems labai trūko būtent to, ką susirinkusiems suteikė moters dainos ir improvizacijos.