„OUT Lithuania“ – komanda, kurios dėka kūrybiškumas klesti už Lietuvos ribų. Globalus mąstymas ir kūrybos plėtra yra pagrindiniai dalykai, kurie reprezentuoja šios komandos veiklą. Jų projektai jau buvo pristatyti Edinburge ir Vokietijoje bei greitu metu „OUT Lithuania“ vardas skambės ir už Atlanto. Sukurta platforma suteikia galimybę burtis talentingiems lietuviams ir skatina dalytis idėjomis ir kontaktais, pristatyti kūrybingas, įkvepiančias asmenybes iš Lietuvos bei skleisti bendruomeniškumo jausmą. Tai komanda, kuri įrodo, kad nuoširdžiai tikint savo idėja, viskas yra įmanoma. Pasikalbėjome su jos nariais apie „OUT Lithuania“ idėjos gimimą ir ateities planus.
Kaip gimė mintis įkurti „OUT Lithuania“ ir koks buvo pirminis tikslas bei siekis?
Viskas prasidėjo 2015 metais „Advertising Week Europe“ konferencijoje Londone, kur pamatėme, kokia viena didelė šeima yra Londono kūrybinė industrija. Atrodė, kad visi visus pažįsta, bendrauja kaip seni draugai, tad įkvėpti tokio teigiamo britų networking pavyzdžio, nutarėme, kad mes, lietuviai, irgi taip galim. Taip ir gimė idėja kurti platformą, suteikiančią galimybę burtis bei skleistis kūrybingiems ir talentingiems lietuviams.
Viena kertinių priežasčių, dėl kurių gimė „OUT“ – susijusi su darbu. Lietuviai dažnai nori dirbti su tautiečiais, ypač srityse, kuriose reikia dalytis idėjomis. Jie žino vienas kito kultūrines ištakas, supranta vienas kitą iš pusės žodžio, tačiau dažnai yra apriboti siauro pažinčių rato ir didmiesčio mastelio. Mes nusprendėme tai pakeisti, o kartu ir garsinti Lietuvos vardą – kaip talentingų ir išskirtinių asmenybių šalį, buriant tokius žmones.
Ar galite pristatyti grupės narius ir trumpai papasakoti, kaip kiekvienas atradote savo kelią „OUT Lithuania“ grupėje?
Įkūrėjai – Austėja Stancikienė, Ieva Dargytė, Monika Juostaitė ir Justinas Jautžemis – pažįstami dar nuo mokyklos ir studijų laikų, ir nors apsigyvenus Londone glaudaus ryšio nepalaikėme, susitikus „AWE“ apėmė nostalgija ir nuo to laiko nebeišsiskyrėme. Vėliau prie mūsų Londono komandos prisijungė Sandra Demidovičiūtė ir Aurelija Tamošiūnaitė – su jomis susipažinome, be abejo, „OUT“, ir vėliau jas pakvietėme kurti kartu.
Šių metų pavasarį labas tarėme Berlyno komandai – Austei Skrupskytei ir Aistei Povilaikaitei bei Edinburgo komandai – Marijai Pinkutei ir Irmai Ašmenavičiūtei. Tai – žmonės, kurie patys išreiškė norą atnešti platformą į savo miestą, ir mums tai buvo vienas džiugiausių etapų „OUT“ raidoje.
Labai griežtų rolių ir pareigybių neturime – komandoje visi daro viską, nes rankų ir minčių reikia kiekvieną dieną, tačiau kartu visi esame ir savo sričių ekspertai su unikaliomis bei vertingomis patirtimis, padedančiomis kaupti pilnavertiškas patirtis ir organizuoti renginius „OUT“. Tad natūraliai daugiausia dirbame ties tuo, ką mokame geriausiai.
Be ko būtų neįsivaizduojama jūsų veikla?
Vienareikšmiškai – be bendruomenės, be žmonių! Paprasčiausiai be jų mūsų veikla neturėtų tikslo, tad esame dėkingi kiekvienam, kuris ateina, dalyvauja ir dar atsiveda draugų – ačiū, be jūsų nebūtų mūsų!
Kaip pasikeitė vizija per visą gyvavimo laiką?
Pati pirma mintis buvo jungti vien marketingo ir reklamos profesionalus – žmones iš sričių, kuriose patys dirbame. Tuomet praplėtėme ratą įtraukdami visas kūrybines industrijas. Tačiau jau po kelių renginių pabendravę su įvairiais lietuviais greitai supratome, kad skirstymas pagal profesijas ar industrijas nėra teisingas – juk kūrybiškumas, inovatyvumas ir ambicingumas neturi ribų, šios savybės gyvuoja visose srityse, tą ir bandome atskleisti. Ko labiausiai nenorėjome, tai tapti elitistiniu uždaru klubu – „OUT“ kertinės vertybės yra atvirumas, dalijimasis ir bendradarbiavimas. Taip ir tapome tuo, kuo „OUT“ yra dabar – platforma idėjų dalijimuisi.
Stabiliai judame į priekį. Visada pirmiausia norėjome išsiplėsti Londone, kur ir susikūrėme. Organizuojame cikliškus renginius, kalbiname čia gyvenančius, dirbančius ir kuriančius lietuvius – jų istorijomis kas savaitę dalijamės savo „Facebook“ puslapyje. Neseniai pradėjome organizuoti renginius ir kituose Europos miestuose, tad tikimės naujų vėjų bei veidų ir čia.
Jau greitai atversime duris į savo akademiją – tai pusryčių ciklas su skirtingų sričių ekspertais labai interaktyviems ir praktiškiems kūrybiniams mokymams. Norime įkvėpti lietuvius kurti, plėsti akiratį ir patiems dalytis savo žiniomis, gyventi ne tik be teritorinių sienų, bet ir outside the box.
Kokią tendenciją pastebite, kuomet kalbinate lietuvius, kurie nusprendė atrasti save svečioje šalyje ? Ar jie planuoja grįžti į Lietuvą ir įkurti kažką savoje šalyje?
Vienos pagrindinių savybių, kurios jungia mūsų narius, yra žingeidumas ir aktyvumas. Tai ambicingi žmonės, turintys tikslų, didelių idėjų ir mąstantys globaliai. Daugelis jų yra padirbėję tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų ir dažnai yra pasaulio piliečiai, kurie sprendžia, kur gyventi ir kurti pagal tuo metu turimas ambicijas bei galimybes. Be abejo, kalbos apie grįžimą yra gan dažna tema, ir bene vienas dažniausių atsakymų yra „grįšiu, bet dar ne dabar“. Daugelis Lietuvą sieja su vėlesniais gyvenimo etapais.
Kokių sričių žmones tenka kalbinti dažniausiai? Į ką stengiatės atkreipti dėmesį, kuomet kalbinate juos?
Visuomet stengiamės kalbinti žmonės, kurie, pirmiausia, tiki tuo, ką daro, yra įkvėpti idėjos ir tikslingai dirba siekdami rezultato. Rašome ir apie tuos, kurie pradeda karjerą, ir apie tuos, kurie turi šiek tiek didesnį įdirbį, tačiau vis dar yra be galo motyvuoti, inovatyvūs, kūrybingi. Norime parodyti, kiek įvairių ir skirtingų veiklų bei gyvenimo būdų gyvena ir patiria laimingi lietuviai ir, galbūt, net įkvėpti kitus pasirinkti drąsesnį kelią.
Šiuo metu jūsų pagrindinė darbo vieta yra Londonas. Tačiau ar planuojate praplėsti savo veiklą kitose šalyse, kuriose būtų galima organizuoti renginius ir supažindinti lietuvius vienus su kitais bei jų veiklomis?
Šiandien jau galime drąsiai vadintis globalia organizacija – „OUT“ aplankyti galima Berlyne ir Edinburge. Tai mums buvo didelis ir džiugus įvykis šiais metais! Žinoma, ateityje planuojame keltis ir už Atlanto, bet viskam savas laikas. Plečiame savo rėmus ir pačią veiklą, bandome skirtingus renginių formatus, online turinį, ieškome partnerių, tuo pačiu išsaugodami jau tradicija tapusių kontaktų mezgimo social’s, kurių metu gimė ne viena puiki idėja ir projektas.
Suburti užsienyje gyvenančius lietuvius gali būti nelengva užduotis. Kas yra sunkiausia dirbant „OUT Lithuania“ projekte ir įgyvendinant tokią misiją?
Visų pirma, sunkiausia būna patiems surasti laiko ir energijos – tai tarsi antras darbas, nors mieliau tai vadiname būreliu. Visi mylime „OUT“ ir labai norime organizuoti tokius renginius ir kurti projektus, kurie būtų įdomūs ir prasmingi tiek mums, tiek bendruomenei. Tačiau viską darome iš idėjos, tikime „OUT“, tad darbas malonus. Žinoma, apriboja ir siekiamybė išlaikyti kuo daugiau nemokamų renginių, Londone tai itin sudėtinga, bet nepaisant viso to, suburti žmones pasirodė lengviau, nei tikėjomės. Kai kažkuo nuoširdžiai tiki ir įdedi sočiai pastangų, natūraliai atsiranda žmonių, kuriems tai taip pat įdomu ir aktualu. Panašu, kad idėjos pritraukia idėjas, o mes tiesiog bandome joms padėti sutikti vienai kitą.
Kaip trimis žodžiais apibūdintumėte savo organizaciją?
Ambicingas, kūrybingas katalizatorius.
Internetiniai projektai turi pasižymėti išskirtinumu, ko jūsų grupei, kaip pastebime, tikrai netrūksta. Kokios yra jūsų stipriosios savybės?
Kadangi dauguma mūsų (organizatorių) dirba su prekiniais ženklais, nusprendėme, kad į bendruomenę pasižiūrėsime panašiai, bandydami pritaikyti savo strategines žinias siekiant sudominti tikslinę auditoriją. Bendruomenei davėme veidą, identitetą, tam tikrą kalbos manierą, pasirūpinome unikaliu ir įdomiu turiniu, bet svarbiausia – aktualiais renginiais. Mūsų tikslas nebuvo tapti išskirtiniu internetiniu projektu, mes norėjome išskirtinės bendruomenės, kur žmonės galėtų jaustis laisvai, atrastų tai, kas jiems įdomu ir namo grįžtu įsikvėpę naujų minčių. Tikriausiai tai ir yra mūsų stipriosios savybės: buvimas savo auditorijos batuose, gebėjimas komunikuoti aktualiai ir patraukliai bei kurti įkvepiančias akimirkas vieniem kitus sutinkant didmiesčio šurmulyje.
Kokiais būdais stengiatės atkreipti dėmesį į faktą, kad lietuviai palieka savo šalį ir išvyksta dirbti į užsienį?
Šis faktas – akivaizdus, mūsų bendruomenė būtent tokius lietuvius ir jungia. Neigiamo atspalvio, kurį mėgsta primesti emigrantams populiarioji Lietuvos žiniasklaida, yra per akis. Mums kur kas įdomiau yra tai, ką įdomaus pasaulio lietuviai veikia, kuria ir mąsto. Norime džiaugtis kylančiais ir jau pripažintais talentais bei idėjomis, kurioms dažniausiai labai pritrūksta dėmesio. Viešoje erdvėje formuojama kiek vienpusiška nuomonė apie išvykusius lietuvius, mes matydami visai kitą jos pusę, norime tuo dalytis. Kuo daugiau įkvepiančių istorijų!
Kaip kuriate strategijas grupėje? Kaip sudarote planus ateinantiems projektams?
Bendrą strateginę kryptį ir renginių kalendorių ilgo susitikimo metu sudarome visi kartu, tai, be abejo, yra pati sunkiausia, tačiau įdomiausia mūsų darbo dalis! Stengiamės palaikyti teisingą balansą tarp smagios ir naudingos veiklos bei nuolat išbandyti naujus formatus ir idėjas. Kiekvienam projektui dažniausiai nominuojame vieną atsakingą asmenį, tačiau prie atskirų komponentų dirbame visi kartu.
Mums visada įdomios naujos partnerystės, tad stengiamės stebėti naujas iniciatyvas tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų ir labai maloniai laukiame veiklos pasiūlymų.
Kokių atsiliepimų esate sulaukę apie savo veiklą? Kuris susitikimas, renginys buvo įsimintiniausias?
Atsiliepimai labai pozityvūs ir palaikantys. Turime ne vieną sėkmės istoriją apie tai, kaip žmonės, susipažinę „OUT“, pradėjo kartu dirbti ar pasinaudoję kontaktais padėjo vienas kitam įsidarbinti. Apie vieną jų reportažą buvo padariusi Lietuvos televizija. Viena pora netgi kartu sukūrė filmą.
„OUT“ yra puiki platforma skatinti lietuviškumą ir palaikyti ryšį su Lietuva, kuriant ir švenčiant jos šiuolaikinę kultūrą bei pažįstant žmones, kurie ją formuoja. Vieni švenčia mūsų istoriją, mes ja didžiuojamės, tačiau norime kurti ateitį. Džiaugiamės, kad randame tiek daug bendraminčių.
Turbūt pats įsimintiniausias renginys buvo pirmasis „OUT“. Prisimename, kai užsakėme erdvę dvidešimčiai žmonių, o susirinko net apie penkiasdešimt. Nauji veidai, nestandartinės profesijos – garso inžinieriai, internetinių žurnalų redaktoriai – pasirodo, visi gyvenantys čia, Londone. Jau pirmo renginio metu pajutome, kad paklausa tokiai organizacijai tikrai yra. Vienas geriausių atsiliepimų, kuriuos girdėjome, buvo „jau 8 metus gyvenu Londone ir visiškai nenorėjau bendrauti su lietuviais, iki kol neatėjau į „OUT“!“. Muzika ausims!
Kokie ateities planai sukasi jūsų mintyse?
Pirmiausia norime plėsti partnerių ratą ir stiprinti ryšius tiek su Lietuva, tiek su kitomis pasaulio lietuvių bendruomenėmis. Mylime savo gimtąją šalį, ir norime prisidėti prie jos gerovės kūrimo atverdami duris bei tiesdami tiltus: dalydamiesi svetur įgyta patirtimi, žiniomis bei kontaktais, skatindami bendradarbiavimą ir tvirtindami saitus – gyvename be sienų, norime, jog tai atsispindėtų ir mūsų idėjų sklaidoje. „OUT“ jau kviečia į Edinburgą, Berlyną ir juda už Atlanto, tikime, jog mūsų ambasadorių gretos didės ir artimoje ateityje galėsime kviesti į vis daugiau susitikimų įvairesniuose pasaulio miestuose.