Šiuolaikinės akademinės muzikos pasaulyje vis dažniau suskamba naujosios vokalinės muzikos kolektyvo „Melos“ vardas. Lapkričio 10 dieną klausytojų laukia dar viena proga išgirsti kolektyvą gyvai. Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre „Melos“ pirmą kartą sostinei pristatys kompozitoriaus Mortono Feldmano kūrinį „Three Voices“.
„Apie M. Feldmano „Three Voices“ kūrinio paruošimą pradėjome galvoti prieš tris metus, „Meloms“ žengiant pirmuosius žingsnius į šiuolaikinės muzikos vandenis. Tai – vienas ikoniškiausių XX a. vokalinės muzikos pavyzdžių“, – pasakoja „Melos“ vadovė ir viena vokalisčių Karolina Macytė.
Pasak jos, šį valandos trukmės kūrinį 1982 metais M. Feldmanas skyrė kompozitorei ir dainininkei Joanai La Barbarai, kuri viena pirmųjų pradėjo naudoti išplėstines vokalines technikas. Originaliai kūrinys parašytas balsui solo, koncerte skambant įrašytoms dviems ir gyvai atliekant vieną partiją. Kita atlikimo „Three Voices“ tradicija, kurią ir pasirinko „Melos“, yra atlikti kūrinį trimis balsais.
„Three Voices“ buvo skirtas tuo metu neseniai anapilin pasitraukusiems artimiems kompozitoriaus draugams Philip Guston ir Frank O’Hara pagerbti, tad trys balsai jame simbolizuoja pokalbį tarp mirties ir gyvenimo, praeities ir dabarties. Subtiliai prisiliesti ir kartu išgvildenti M. Feldmano kūrybą publikai šįkart padės „Melos“ vokalistės Justina Leinartaitė, Gabrielė Bilevičiūtė ir Karolina Macytė.
Kūrinys pirmą kartą Lietuvoje nuskambėjo šią vasarą Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalyje. „Paruošti jį mums padėjo prancūzų dainininkė, vokalo pedagogė Donatienne Michel-Dansac, šią vasarą Kintuose „Meloms“ vedusi meistriškumo kursus. Pati Donatienne yra ne kartą šį kūrinį atlikusi solo“, – pasakoja „Melos“ narės.
Studijuodamos kūrinio partitūrą atlikėjos susidūrė su daugybe iššūkių: „Tai – valandos trukmės kompozicija balsui a capella, kūrinys yra statiškas, meditatyvus ir reikalaujantis nuolatinės koncentracijos, todėl reikėjo ruoštis tiek fiziškai treniruojant balsą, tiek ir psichologiškai“, – prisimena K. Macytė.
Pernai „Melos“ išleido pirmąjį savo albumą „Minimal Voices“, tačiau šiemet kolektyvo planai – ne mažiau ambicingi. Keletas jų – filmas, skirtas Ryčio Mažulio kūrybai „lone reappearing“, bendradarbiavimas su Lietuvos ansamblių tinklu, Synaesthesis, Cello Club, bendri projektai su kompozitore Aiste Vaitkevičiūte, garso menininkais Arturu Bumšteinu, Jacob Kirkegaard ir kt. Ateinančią vasarą „Melos“ ketina tęsti meistriškumo kursų tradiciją ir šįkart vokalinių paslapčių mokytis iš dėstytojos Angelikos Luz (Vokietija).
Susitikti muzikoje ir leistis į meditatyvią valandos trukmės kelionę visus klasikinės, šiuolaikinės ir ypatingai vokalinės muzikos gerbėjus „Melos“ kviečia jau šį trečiadienį, lapkričio 10 d., 19 valandą, Šiuolaikinio meno centre.