Pernai Vilniaus Naujamiestyje įsikūrusi gatvės meno galerija po atviru dangumi „Open Gallery“ šį rudenį, rugsėjo 7 d., pristatys naujus kūrinius. Jų pristatymas vyks muzikos ir menų festivalio „Loftas Fest’18“ metu.
Šiuo metu nuolatinėje galerijos ekspozicijoje jau esančius 9 darbus rugsėjį papildys daugiau nei 20 naujokų. 11 iš jų liks nuolatinėje ekspozicijoje, likusiuosius bus galima pamatyti tik „Loftas Fest’18“ metu. Tai bus interaktyvios, patyriminės instaliacijos netikėčiausiose „Open Gallery“ galerijos vietose – nuo stogo iki slaptų kampelių. Šiemet „Open Gallery“ ekspozicija pasipildys ne tik įprastais gatvės meno darbais – piešiniais ant sienų, bet ir kitomis meno formomis. Siekiant atskleisti gatvės meno įvairovę ir daugialypiškumą, „Open Gallery“ įsikurs ir „paste-up“ technikos kūriniai, įspūdingas piešinys ant grindinio ir netgi neoninė poezija.
Naujų galerijos darbų pristatymo metu, šeštadienį, rugsėjo 7-ąją, vyks ir ekskursijos, kurių metu profesionalūs gidai lankytojus supažindins su visais „Open Gallery“ darbais – papasakos apie jų autorius ir atskleis, kokios istorijos juose slypi. Ekskursijos vyks lietuvių ir anglų kalbomis.
Nuolatinėje ekspozicijoje, kuri „Open Gallery“ galerijoje liks ir po festivalio, gatvės meno gerbėjų lauks net 11 naujų kūrinių, kuriuos sukurs 13 menininkų iš 4 šalių: nuo Lietuvos iki Japonijos.
Visame pasaulyje žinomas „street art“ meistras – lietuvis Ernestas Zacharevičius galerijoje pristatys net du piešinius, kuriuose ant buvusių fabrikų sienų išdykaus vaikai. Pasak autoriaus, vaikai simbolizuoja laisvę ir skatina žaismingiau žvelgti į kasdienybę. Net dvejose skirtingose galerijos vietose įkurdinęs žaidžiančius vaikus, menininkas tarsi visą „Open Gallery“ pavers žaidimų aikštele.
Techniškai vieną sudėtingiausių galerijos darbų šiemet pristatys architektų trio iš Italijos „Ecol“. Juos į Vilnių pakvietė lietuvių diriguojama austrų meno galerija „Improper Walls“. Italų kūrinys, įkvėptas lietuviškų liaudies simbolių, bus nupieštas… ant grindinio ir sieks net 70 metrų ilgį!
Pernai galerijoje pakabinęs lyg aureolę šviečiantį žiedą, šiemet Linas Kutavičius grįš su dešimteriopai didesniais užmojais. Po industriniu stogu jis pakabins didžiulę švytinčių apskritimų grandinę, simbolizuojančią teleportacijas laiku.
Linas Kaziulionis taip pat nebe naujokas „Open Gallery“ galerijoje. Šiais metais jis pakeis „Lofto“ fasadą iš kiemo pusės – jame atsiras dešimt vienų reikšmingiausių Lietuvos meno žmonių: Jonas Mekas, Vytautas Kernagis, Jurgis Mačiūnas, Česlovas Milošas, Vydūnas. Clara Rockmore, Mirga Gražinytė-Tyla, Eimuntas Nekrošius, Vitas Luckus ir Arūnas Žebriūnas. Šie Lietuvos šimtmečio proga įamžinami žmonės buvo atrinkti konsultuojantis su meno, teatro ir muzikos sričių žinovais.
Austrų menininkas David Leitner savo piešiniu ant vienos „Open Gallery“ sienos sieks atskleisti, jog laisvė ir nepriklausomybė yra neatsiejama nuo politinės situacijos. Jo piešinys kels klausimus apie rasinę neteisybę, kuri, pasak D. Leitner, kyla iš didžiųjų šalių valdžios trumparegiškumo.
Berlyne gyvenantis ir kuriantis vokietis Sokar Uno – vienas laukiamiausių galerijos menininkų. Visame pasaulyje žinomas „street art“ autorius Vilniuje sukurs įspūdingą piešinį ant vienos didžiausių galerijos sienų. Į „Open Gallery“ jis pateko padedant kultinei „Steert Art Berlin“ organizacijai. Jo piešinys kol kas laikomas paslaptyje.
Menininkas Justinas Žožo Vilniaus galeriją nukels į Kauno zoologijos sodą. Sykį jame lankydamasis J. Žožo nufotografavo žirafiuką Nino. Tai įkvėpė idėją, jog gyvūnui įkalintam viename mieste, galima suteikti laisvės perkeliant jo atvaizdą į „Open Gallery“. Pasak J. Žožo, taip Nino, jei ne fiziškai, tai bent jau morališkai galės būti laisvas.
Menininkas Ignas Lukauskas apleistą ir tik „Loftas Fest“ metu lankomą vieną teritorijos garažų šiemet prikels naujam gyvenimui ir įpūs jam atostogų nuotaikos – ant pilkos garažo sienos jis įkurdins… jūros skalaujamą Palangos tiltą.
Eglės Narbutaitės darbe žiūrovai išvys miegančius kūnus nelabai patogiose pozicijose, simbolizuojančiose procesą prieš nubudimą – perėjimąsi. Pasak autorės, tai tarsi prilygsta pasiruošimui gimti iš naujo. Jos darbas atskleis perėjimą iš vieno brandos etapo į kitą.
Lietuvių menininkas Iustas gyvenantis ir kuriantis Vienoje, Austrijoje, galerijoje pristatys… tūsomobilį. Senutėlį „VW Golf“ su rožiniais langais. Tačiau šis simbolizuos visai ne vakarėlį, o potyrio energiją ir impulsyvumą. O kai kam, kaip ir pačiam autoriui, galbūt primins ir pirmuosius jaunystės pasivažinėjimus su draugais.
Skotake – gatvės menininkas iš tolimosios Japonijos, galerijai suteiks naujų spalvų joje įkurdindamas pirmąjį „paste-up“ technikos darbą. Į nuolatinę ekspoziciją turėtų patekti ir Žygimanto Kudirkos darbas – eilės ant buvusio fabriko sienos išpaišytos neonine šviesa. Tiesa, šis kūrinys kol kas pakibęs ant plauko ir aktyviai ieško rėmėjų.