Menu
 
 

Prasmingo ryšio paieškos: vienišumo epidemijai – ne abejingumu, o dėmesingumu

2025 04 03  13:09  |  Aktualijos

Prasmingo ryšio paieškos: vienišumo epidemijai – ne abejingumu, o dėmesingumu

Nuotraukos – Ryčio Šeškaičio © MO muziejaus paroda Iš vidaus

 

 

 

Vienatvė – universali patirtis, tačiau vis dažniau ji tampa ne laikinu jausmu, o nuolatine būsena. Statistikos duomenimis, vis daugiau žmonių, ypač jaunimo, jaučiasi vieniši. Nors apie šią „epidemiją“ kalbama vis garsiau, realių sprendimų paieška reikalauja ne tik empatijos, bet ir naujo žvilgsnio į tai, kas iš tiesų slepiasi už vienišumo šydo. MO muziejaus parodos „Iš vidaus“ atidarymo metu psichologai Aurelija Auškalnytė ir Mykolas Kriščiūnas aptarė vienišumo šaknį ir galimus priešnuodžius – ne teorinius, o žemiškus, artimus kiekvienam.

 

 

Kada vienišumas tampa problema?

Pasak „Jaunimo linijos“ Kauno padalinio vadovo, psichologo Mykolo Kriščiūno, vienišumas iškyla tada, kai mūsų socialiniai ryšiai neatitinka vidinių lūkesčių. Sprendimų kryptys – dvi: keisti situaciją arba požiūrį į ją.

„Vienišumas yra ir priežastis, ir pasekmė. Jis gali būti tiek psichologinių sunkumų simptomas, tiek juos gilinti – pavyzdžiui, depresija gali sukelti izoliaciją, o ši dar labiau didina atskirtį“, – aiškina Kriščiūnas.

Nėra universalaus vienišumo matuoklio, bet kai šis jausmas ima trikdyti kasdienybę – tampa sunku susikaupti, norisi pasitraukti iš socialinio gyvenimo – verta suklusti. Vienišumas veikia ne tik emocinę, bet ir fizinę sveikatą.

 

 

 

Prasmingo ryšio paieškos: vienišumo epidemijai – ne abejingumu, o dėmesingumu

 

 

 

Ne sutrikimas, o signalas

Psichologė, psichikos sveikatos raštingumo edukatorė Aurelija Auškalnytė pabrėžia: vienišumas nėra psichikos sutrikimas. Tai – prasminga emocinė patirtis, raginanti ieškoti tikro ryšio.

„Turime liautis žiūrėti į vienatvę kaip į gedimą. Tai – kvietimas. Tai emocija, kuri sako: man trūksta artumo, bendrystės. Ir tai – labai žmogiška“, – sako ji.

Užuot ieškoję, ką „pataisyti“, galime paklausti savęs: ką šis jausmas nori man pasakyti? Galbūt jis kviečia atsiverti, pasidalyti, o ne atsitraukti.

 

 

Vienišas jaunimas – norma ar krizinė būsena?

VU apklausa rodo, kad net 79 proc. jaunimo (18–29 m.) jaučiasi vieniši. Aurelija Auškalnytė sako – tai nestebina. Tarp 18 ir 30 metų natūraliai išgyvename susietumo krizę: ieškome, ar galime būti mylimi, ar esame verti ryšio, ar rasime artimą žmogų.

Šiuo laikotarpiu vienatvė kerta giliai. Kai nežinome, ar esame „pakankami“, kad būtume mylimi – lengva pasiklysti savivertės labirinte. Tuo tarpu mitas, kad moterys vienišumą išgyvena lengviau – klaidingas. Tyrimai rodo priešingai: mergaitės ir moterys vienišumą išgyvena intensyviau, dažniau kvestionuoja savo vertę ir dažniau blogiau vertina psichinę savijautą.

 

 

 

Prasmingo ryšio paieškos: vienišumo epidemijai – ne abejingumu, o dėmesingumu

A. Auškalnytė ir M. Kriščiūnas MO muziejaus diskusijoje

 

 

 

Socialiniai tinklai – paguoda ar spąstai?

Socialiniai tinklai žada ryšį, bet neretai tik gilina vienišumą. Aurelija atkreipia dėmesį: tai ypač pavojinga paaugliams, kurių savivoka dar tik formuojasi. Tinkluose matomas „tobulas“ gyvenimas iškreipia realybę, o lyginimasis su kitais kerta per savivertę.

Tuo tarpu Kriščiūnas primena, kad pandemija atskleidė – galime gyventi fiziškai nebesusitikdami. Maistas, darbas, net pokalbiai – viskas vyksta virtualiai. Tačiau ryšys, kuriame nėra trinties, netobulumo, neturi gylio. „Reikia gyvo santykio netobulumo – jis leidžia jausti, kad esame žmonės, ne avatarai“, – teigia psichologas.

 

 

Priešnuodžiai – tikri ir simboliniai

Vienas iš efektyviausių būdų mažinti vienišumo jausmą – prasminga veikla. Savanorystė, pasak Mykolo, padeda susitikti su kitais ne per ekraną, o per prasmę. Ji sukuria bendrystės, įsipareigojimo, reikšmingumo jausmą.

Auškalnytė kviečia ieškoti ir simbolinių apkabinimų: meno paroda, kirpėjo rankos ant pečių ar net kasdienė rūpinimosi savimi rutina gali tapti švelniu patikinimu, kad esame verti ryšio.

„Tokie momentai – kaip emociniai apkabinimai. Jie padeda patikėti, kad net ir skaudant – su mumis viskas gerai“, – dalijasi psichologė.

 

 

 

Prasmingo ryšio paieškos: vienišumo epidemijai – ne abejingumu, o dėmesingumu

 

 

 

Ryšys ne visada matomas

Svarbu suprasti, kad vieniši gali būti ir tie, kurių gyvenime pilna žmonių. Kiekvienas ryšys – ne apie kiekį, o apie kokybę. Kartais būtina sąmoningai paklausti: ar šis ryšys mane maitina? Ar jis abipusis? Ar esame lygiaverčiai?

Kai atsakymo į šiuos klausimus trūksta, kai vidiniai resursai senka – verta kreiptis pagalbos. Psichologai ragina: ieškoti profesionalo nėra silpnumo ženklas, tai – rūpinimasis savimi.

 

 

Vienišumas – ne trūkumas, o kvietimas

Vietoj to, kad jį užgniaužtume ar gėdytumėmės, verta į jį įsiklausyti. Nes galbūt tai, ką jaučiame kaip tuštumą, tėra neišsipildžiusi erdvė tikram ryšiui. Ir pirmas žingsnis – ne didelis, bet labai svarbus: leisti sau pripažinti, kad šio ryšio mums reikia.

 

 


Komentuok:




*



Reklama