Prieš ketverius metus Lietuvoje rengti pradėtas, o Vakaruose nuo seno mados pirkėjų mėgstamas naktinio apsipirkimo renginys „Shopping Night Out“ jau gegužės 19-ąją sugrįš į tris Lietuvos didmiesčius – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą.
Du kartus per metus – gegužę ir spalį – vykstančio renginio metu duris iki vidurnakčio atveria dauguma šių didmiesčių centruose įsikūrusių butikų ir dizainerių parduotuvių. Tą vakarą svečius pasitinka vaišės, muzika, jiems siūlomos nuolaidos, asmeninės dizainerių ir stilistų konsultacijos. Iki pirmojo šių metų renginio likus mėnesiui jau dabar savo dalyvavimą patvirtino net kelios dešimtys prekybos taškų, tarp kurių – ir nuolatiniai renginio dalyviai, ir nauji vardai.
Tačiau organizatoriai džiaugiasi ne tik nuolat pasipildančiomis dalyvių gretomis ir vis atsinaujinančia programa, bet ir ryškėjančia nauja renginio misija – keisti vartotojų įpročius, raginti pirkti atsakingai, pradėti vertinti kokybę ir lėtąją madą, atsisakyti baimių ir stereotipų.
Jos manymu, būtina mokytis gyventi ir vartoti atsakingai, pirkti mažiau, bet išskirtinės kokybės, vietos gamybos daiktus, daugiau mąstyti ir mažiau skubėti. „Juk negalime pasiduoti greitosios mados diktuojamam tempui, besaikiam menkaverčių daiktų pirkimui“, – įsitikinusi I. Vainaitė.
Neatsitiktinai artėjančio renginio veidu pakviesta būti drabužių dizainerė Julija Janus, visuomenėje garsi savo aštriais pasisakymais apie besaikį vartojimą, greitosios mados įsigalėjimą, mados pramonės sukurtą iškreiptą grožio kultą, žmonių diskriminaciją dėl amžiaus ar kūno apimčių. Jos įkurtas prekės ženklas žinomas dėl savo šūkio – „Stilius neturi ribų“ ir labai plačios siūlomų rūbų dydžių skalės. Nenuostabu, kad viena „Julia Janus“ tinklo parduotuvių Vilniaus senamiestyje gegužės 19-osios vakarą taps renginio starto aikštele.
„Būdama šio renginio ambasadorė, norėčiau ir toliau laužyti stereotipus ir plėsti tolerancijos ribas, –sakė J. Janus. – Vyrauja klaidinantis stereotipas, kad gražūs rūbai skirti tik standartinių figūrų jauniems žmonėms. Tai netiesa, nes stilius neturi nei amžiaus, nei dydžio ribų. Manoma, kad mada skirta tik moterims ir rūpintis savo išvaizda yra nevyriška. Tai irgi netiesa, nes stilius neturi lyties. Kalbama, kad dizainerių rūbai per daug kainuoja ir kur kas pigiau juos pirkti greitosios mados tinkluose. Ateikite ir aš jums papasakosiu, iš ko susideda dizainerio kurto rūbo kaina, kodėl lėtoji mada ir kokybė kainuoja, ir kaip ją pirkdami asmeniškai prisidėsite prie tvarumo užtikrinimo.“
Vis dėlto tiems, kurie ypač nemėgsta apsipirkimų ir kelionių po parduotuves, renginio organizatoriai pasiūlys naują paslaugą – blic apsipirkimą su stilistu. Laimę pirkėjai išbandys ir e-aukcione – renginyje dalyvaujančių butikų ir dizainerių steigtus lotus bus galima įsigyti nuo vieno euro. Naujais daiktų savininkais taps didžiausią kainą pasiūlę pirkėjai.