Menu
 
 

„Sync“: meninė sinchronizacija tarp fizinio ir virtualaus pasaulio

2025 03 28  17:16  |  Aktualijos

„Sync“: meninė sinchronizacija tarp fizinio ir virtualaus pasaulio

Dizaineris Marek Voida © Parodos vizualizacija

 

 

 

Balandžio 2 d., trečiadienį, 18 val. Vilniaus miesto galerijoje „Meno niša“ atidaroma ilgai laukta Jurgio Tarabildos paroda „Sync“. Tai ne tik tapybos ekspozicija – galerijos erdves transformuojantis projektas, kuriame kūriniai veikia kaip tarpusavyje persipinančios sistemos, ištrinančios tradicinį meno suvokimą kaip uždarą ir autonomišką visumą.

 

 

Kai virtualumas tampa materija

Parodos anotacijoje meno kritikė Rosana Lukauskaitė atkreipia dėmesį į vis labiau nykstančią ribą tarp skaitmeninės ir fizinės realybės: „Mes nuolat ieškome atpažįstamos formos, net atsitiktinėms linijoms suteikiame veidą, net trūkinėjantiems duomenims – sielą.“ Ši mintis glaudžiai siejasi su Jurgio kūrybos filosofija – jis tyrinėja virtualumo ir materialumo santykį, ieško prasmės abstrakcijoje ir permąsto mūsų žiūrėjimo į vaizdus modelius.

 

 

 

„Sync“: meninė sinchronizacija tarp fizinio ir virtualaus pasaulio

Menininkas Jurgis Tarabilda. Nuotrauka – Ryčio Šeškaičio ©

 

 

„Sync“: meninė sinchronizacija tarp fizinio ir virtualaus pasaulio

Jurgis Tarabilda. Trackpad Drawing No.12, 2025. Akrilas, drobė, 110×70 cm. Nuotrauka – Lauryno Skeisgielos ©

 

 

 

Meno kūriniai kaip sinchronizacijos aktas

Pasak paties menininko, kūrybinis procesas jam yra rinkimo ir kolekcionavimo forma. Kartais jis dokumentuoja gamtinius reiškinius – pavyzdžiui, vienišus debesis, kitais atvejais renka paliktus daiktus, kaip rašiklių bandymų lapelius iš kanceliarinių prekių parduotuvių. Parodoje „Sync“ Tarabilda sukūrė tapybos darbus, remdamasis intuityviais piešiniais iš savo asmeninės virtualios erdvės – tai ekrane palikti prisilietimų pėdsakai.

 

„Tai automatinio piešimo technika paremti gestai, sukurti naudojant jutiklinį kilimėlį, o vėliau tiksliai perkelti ant drobės dažais ir dažymo juostomis, dengiant voleliu,“ – aiškina menininkas.

 

 

Parodos architektūra: nuolat „kraunama“ erdvė

Parodos architektė Gabrielė Černiavskaja, analizuodama Tarabildos kūrybą, siekė sukurti ekspozicijos erdvę, kuri primintų niekada iki galo „neužsikraunantį“ interneto puslapį. „Žodis „syncing“ (angl. sinchronizacija) puikiai atspindi Jurgio kūrinių esmę – tai nuolat besiformuojantis, niekada neužbaigtas meninis procesas, tarsi gyvu laiku pildoma duomenų bazė“, – pasakoja architektė.

 

 

 

„Sync“: meninė sinchronizacija tarp fizinio ir virtualaus pasaulio

Jurgis Tarabilda. Trackpad Drawing No.9, 2025. Akrilas, drobė, 160×190 cm. Nuotrauka – Lauryno Skeisgielos ©

 

 

 

Jurgis Tarabilda (g. 1992) yra Vilniaus dailės akademijos Skulptūros katedros absolventas, kurio darbai jau ne sykį buvo pristatyti tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėse meno scenose. 2017 m. jis pelnė publikos simpatijas „Jaunojo tapytojo prizo“ konkurse, 2020 m. buvo pripažintas geriausiu menininku meno mugėje „ArtVilnius“. Jo kūrinius įsigijo kolekcininkai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, JAV, Estijos, Danijos, JAE, Izraelio, Šveicarijos ir Jungtinės Karalystės, taip pat MO muziejus Vilniuje.

 

Menininko darbai buvo eksponuoti prestižinėse šiuolaikinio meno mugėse, tokiose kaip „VOLTA Basel“ Bazelyje, „Positions Berlin“ Berlyne, „Enter“ Kopenhagoje, „viennacontemporary“ Vienoje, „Art Antwerp“ Antverpene ir „ArtVilnius“.

 

Jurgio Tarabildos paroda „Sync“ Vilniaus miesto galerijoje „Meno niša“ veiks iki gegužės 20 d. Parodos architektė – Gabrielė Černiavskaja, grafinį dizainą kūrė Marek Voida. Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, o pagrindinė galerijos „Meno niša“ rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.

 

Ši paroda – kvietimas patirti meno ir technologijų sinchronizaciją bei permąstyti, kaip vizualiniai elementai veikia mūsų suvokimą tiek fizinėje, tiek virtualioje erdvėje.

 

 


Komentuok:




*



Reklama