Rytoj, balandžio 30 d. visame pasaulyje bus minima Tarptautinė džiazo diena. Ją sutikti ypatingai vilniečius kviečia Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galerijos kieme vyksiantys renginiai – „Džiazo priešpiečių“ koncertas ir fotografijų paroda „Įkalinti džiaze“.
Jau tradiciniu tapusį Tarptautinei džiazo dienai skirtą nemokamą renginį – „Džiazo priešpiečius“ paskutinę balandžio dieną 12 val. UNESCO galerijos kieme (Šv. Jono 11) organizuoja Lietuvos džiazo federacija ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.
„Džiazo priešpiečių“ metu melomanams pasirodys saksofonininkų kvartetas „Katarsis 4“. Tai – keturių jaunų muzikantų – Armino Bižio, Kazimiero Jušinsko, Algirdo Janonio ir Danieliaus Pancerovo suburtas kolektyvas. Savo kūryboje atlikėjai laviruoja tarp struktūriškai laisvų improvizacijų, naudoja ne tik netradicines saksofono garsų išgavimo technikas, bet ir buityje sutinkamus objektus.
Nuskambėjus koncertui galerijoje bus atidaryta fotomenininko Vytauto Suslavičiaus fotografijų paroda „Įkalinti džiaze“. Kaip pasakoja pats fotografas: „Įkalinti džiaze“ greičiausiai yra fotografo kvietimas atsigręžti į džiazo prigimtį, džiazo laisvę ir tarsi iš naujo paklausti: o kas gi tas džiazas?“
„Pirmiausia turėčiau atkreipti dėmesį, kad žodžio „džiazas“ vietininkas „džiaze“ nėra logiškas, nes džiazas nėra jokia vieta. O jei tai – ne vieta, tai jis negali nei įkalinti, nei būti kuo nors panašus į kalėjimą. Kita vertus, jeigu džiazas yra vienas laisviausių menų, kodėl tada jis negalėtų būti viskuo, kuo tik užsimano džiazo kūrėjas?“, – apie savo parodą bei to paties pavadinimo nuotraukų ciklą samprotauja kūrėjas V. Suslavičius.
Menininko fotokamera įamžino iškiliausius šiandienos Lietuvos džiazo atlikėjus – Liutaurą Janušaitį, Valerijų Ramošką, Dmitrijų Golovanovą, Arkadijų Gotesmaną, Olegą Molokojedovą, Nedą, Gediminą Laurinavičių ir kitus.
Tarptautinę džiazo dieną UNESCO organizacijos pastangomis pasaulis švenčia nuo 2011 metų. UNESCO akcentuoja, jog džiazas – tai visuotinė universali laisvės ir geranoriškumo kalba, kuri vienija skirtingų kultūrų, religijų ir tautybių žmones, puoselėja, skatina taiką, tarpusavio supratimą, dialogą ir toleranciją.
Šiemet prie šventės minėjimo Lietuvoje jungiasi ne tik sostinė, bet ir Kauno, Klaipėdos, Kėdainių, Tauragės miestai, aktyviai prisijungė ir Žaslių miestelio kultūros centras. Minintiems tarptautinę džiazo dieną paranku prisiminti, jog kita diena Lietuvoje – laisva, tad koncertai bei improvizacijos gali užsitęsti.