Menu
 
 

Vilniaus performanso meno bienalės programa

2023 06 22  00:33  |  Aktualijos

Vilniaus 700-mečiui paminėti skirta Vilniaus performanso meno bienalė pristato ilgai lauktą pagrindinę vasaros programą. Liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. vyksiančiame tarptautiniame renginyje miestiečiams ir miesto svečiams bus pristatyti 38 menininkai, iš viso surengsiantys 31 pasirodymą. Bienalės renginiai pasklis po įvairias sostinės erdves, atspindinčias gimtadienį švenčiančio miesto unikalumą ir įvairiapusiškumą. 

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Nuotrauka – Simone Dipietro © Jacopo Miliani performansas Throwin Balls at Night (atviro kvietimo programa).

Pirmoji Vilniaus performanso meno bienalė (VB23) – tai naujas tęstinis tarptautinis renginys, skirtas šiuolaikiniam performanso menui ir organizuojamas Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ kaip oficiali „Vilnius 700“ programos dalis. Bienalės vadovė Diana Stomienė, o meno vadovė – Neringa Bumblienė. Pagrindinė inauguracinės bienalės tema – Vilnius, tačiau ir miestas per se – kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja.

Bienalę sudaro N. Bumblienės kuruojama kviestinių menininkų programa ir tarptautinės žiuri – sudarytos iš Marios Arusoo, Neringos Bumblienės ir Joannos Zielińskos – atviro kvietimo būdu atrinktų menininkų kūriniai. Atviras kvietimas teikti paraiškas sulaukė rekordinio paraiškų skaičiaus – beveik 300 paraiškų, gautų iš 58 valstybių. Bienalėje bus pristatyti 18 tarptautinių ir Lietuvos menininkų performansai, iš kurių beveik pusė – nauji darbai, užsakyti ir sukurti specialiai VB23.

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Nuotrauka – VB23 archyvo © Bernardinų sodų teniso aikštynas. Jacopo Miliani performanso vieta (atviro kvietimo programa).

 

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska ir Monika Szpunar performansas Still standing (atviro šaukimo programa). Nuotrauka – Klaudyna Schubert ©

VB23 atidarymo renginys įvyko sausio 23 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kur kaip kuruotos programos dalis buvo pristatytas naujas Emilijos Škarnulytės didelio masto kūrinys „Afotija“. Po šio pasirodymo, prestižiniame žurnale „The Art Newspaper“ buvo išspausdintas britų žurnalistės Kirsty Lang straipsnis apie tai, kad Lietuva gali tapti naujuoju performanso meno centru.

„Didžiuodamiesi stebime, kaip Lietuva ne tik sėkmingai seka pasaulines performanso meno tendencijas, bet ir pati skleidžia energiją tarptautinei scenai. Iki šiol Vilnius dar neturėjo savo vardu pavadintos bienalės, bet nuo šių metų ryžtingai prisijungia prie tokių miestų kaip Venecija, Liverpulis, Stambulas ir kiti didieji pasaulio kultūros centrai. Vilnius atrodo jaunas, energingas ir šiuolaikiškas kaip niekada anksčiau, o tai ryškiai atspindės vibruojanti, dvi savaites visame mieste vyksianti bienalė,“ – teigia bienalės vadovė D. Stomienė.

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Nuotrauka – Gunnar Meier Photography © Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Performansas Song Sing Soil (kuruota programa).

Kuruotoje VB23 programoje dalyvauja: žinomas portugalų menininkas Pedro Barateiro; pernai pagrindinėje Venecijos meno bienalės parodoje dalyvavusios menininkės Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė; tarpdisciplininis danų menininkas Adam Christensen; 2021 m. Šveicarijos performanso meno apdovanojimą laimėjusios, šiais metais pagrindiniam Šveicarijos meno prizui nominuotos Bazelyje gyvenančios Dorota Gawęda ir Eglė Kulbokaitė; 2009 m. Venecijos meno bienalėje Vokietijai atstovavęs ir pasaulinio pripažinimo sulaukęs Niujorke gyvenantis britų menininkas, rašytojas, kritikas ir aktorius Liam Gillick ir vieno įtakingiausių šiuolaikinio meno internetinių portalų „e-flux“ steigiantysis redaktorius, menininkas, filmų kūrėjas Anton Vidokle; eksperimentinės muzikos ir performanso duetas „Eye Gymnastics“ (Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė); 2019 m. Venecijos meno bienalėje Estijai atstovavusi Kris Lemsalu; pernai Venecijos meno bienalėje Lietuvai atstovavęs menininkas Robertas Narkus; ir tarptautiniu mastu pripažinta menininkė Emilija Škarnulytė, savo darbą jau pristačiusi metų pradžioje vykusiame įžanginiame bienalės renginyje.

Atviro kvietimo programoje dalyvauja šie menininkai: queer temomis dirbantis suomių menininkas Teo Ala-Ruona; kolektyvinės kūrybinės praktikos grupė „BRUD“ (su Juan Pablo Villegas, Virginija Januškevičiūte, „Post Brothers“ ir kt.); lenkių menininkių trio Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska ir Monika Szpunar; Amsterdame gyvenanti lietuvių menininkė Rūta Junevičiūtė; šiuolaikinio fizinio teatro kūrėja estė Keithy Kuuspu; švedų menininkas ir choreografas Pontus Pettersson; bendram projektui susibūrusios kuratorė Justė Kostikovaitė, kritikė ir menininkė Laima Kreivytė ir Eileen Myles iš JAV poezijos bei literatūros pasaulio; su garsiausiais pasaulio menininkais dirbantis italų kūrėjas Jacopo Miliani; ir Ukrainos karo krizę savo performanse reflektuojančios ukrainiečių bei lenkės menininkių trio Yulia Krivich, Marta Romankiv ir Weronika Zalewska.

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Nuotrauka – Bon Alog © Eye Gymnastics performansas (kuruota programa).

„Tokiu sudėtingu ir mūsų regionui jautriu geopolitiniu momentu, jaučiuosi ypatingai dirbdama prie tokio jauno ir ambicingo projekto savo gimtadienį švenčiame Vilniuje. Labai džiaugiuosi, kad į šį naują festivalį pavyko pakviesti tiek stiprių ir svarbių Lietuvos bei užsienio menininkų, kurių kūryba pristatoma įtakingiausiose pasaulio meno renginiuose ir muziejuose. Išskirtina ir tai, kad beveik pusė jų pristatys naujus, specialiai šiai bienalei sukurtus kūrinius. Labai kviečiu sekti informaciją ir apsilankyti mūsų performansuose,“ – teigia VB23 meno vadovė N. Bumblienė.

Bienalės pasirodymai vyks 17-oje viešų ir pusiau viešų Vilniaus erdvių. Miestiečiai ir miesto svečiai galės artimiau susipažinti su tokiomis vietomis kaip naujai įrengtas Vingrių šaltinių skveras, Televizijos bokštas bei Bernardinų sodų teniso kortai ir atrasti netikėtas Liepkalnio vandens saugyklos, buvusio „Lelijos“ siuvimo fabriko ir kitas erdves, į kurias įprastai patekti gali ne kiekvienas. Švęsdami sostinės jubiliejų, VB23 organizatoriai į beveik visus festivalio renginius lankytojus kviečia nemokamai. Bilietų prireiks tik dviems renginiams – Eglės Budvytytės ir Marijos Olšauskaitės performansui „Song Sing Soil“ („Menų spaustuvėje“) ir „Eye Gymnastics“ performansui „Apie ką svajoja betonas?” (Liepkalnio vandens saugykloje).

Vilniaus performanso meno bienalės programa

Nuotrauka – Andrej Vasilenko © Pagrindinė inauguracinės Vilniaus bienalės tema – Vilnius.

Bienalės organizatorius – Vilniaus miesto galerija „Meno niša“, renginį koordinuoja agentūra „GoVilnius“, o finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos kultūros taryba. Pagrindinis partneris – „JCDecaux Lietuva“.


Komentuok:




*



Reklama